REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróże służbowe 2015 r.

Monika Pązik
Podróże służbowe 2015 r. / Fot. Fotolia
Podróże służbowe 2015 r. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podróż służbową stanowi wykonywanie pracy przez pracownika z polecenia pracodawcy poza jego stałą siedzibą. Z tego tytułu pracownikowi przysługuje zwrot kosztów podróży oraz diety. Jaka będzie wysokość diet w 2015 r.?

Podróże służbowe pracownika dzielą się na krajowe oraz zagraniczne. Krajowe podróże służbowe mają miejsce w granicach państwa pracownika, natomiast zagraniczne – poza jego granicami. Pracownik odbywa podróż służbową w terminie i miejscu wyznaczonym wyłącznie przez pracodawcę. Zadanie musi być skonkretyzowane i nie może mieć charakteru generalnego. (wyr. SA w Poznaniu, III AUa 31/13). Zgodnie z art. 775 § 1 kodeksu pracy, pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Wskazane świadczenia nie będą miały jednak charakteru dodatkowego wynagrodzenia pracownika, a będą jedynie stanowić zwrot dodatkowych kosztów poniesionych przez pracownika. Sama podróż charakteryzuje się wykonywaniem pracy przez pracownika poza stałą siedzibą pracodawcy, w której świadczy pracę, zgodnie z wiążącym go stosunkiem pracy. Wobec tego będzie miała charakter czasowy (incydentalny) a nie stały. Problem z określeniem podróży służbowej pojawia się w odniesieniu do pracowników mobilnych, czyli wykonujących pracę stale poza siedzibą pracodawcy. Wówczas podróż służbową będzie oznaczała wykonywanie pracy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz newsletter

Należności z tytułu podróży służbowej

Należności wynikające z poniesionych kosztów podróży służbowej określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej  sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. 2013.167). Zgodnie z § 2 tego rozporządzenia pracownikowi przysługuje kilka świadczeń wynikających z odbytej podróży służbowej, czyli:

  • diety,
  • zwrot kosztów: przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejskiej, noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Pracownik zobowiązany jest do rozliczenia odbytej podróży w terminie nie później niż w ciągu 14 dni od dnia zakończenia odbytej podróży. W takiej sytuacji pracownik powinien przedstawić pracodawcy wszystkie rachunki, faktury bądź bilety potwierdzające poniesione wydatki podczas podróży. W przypadku, gdy nie jest możliwe udokumentowanie kosztów podróży – pracownik powinien złożyć pisemne oświadczenie o poniesionych wydatkach wraz z przyczyną braku dokumentacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dieta w podróży krajowej w 2015 r.

Zgodnie z § 7 rozporządzenia z tytułu podróży krajowej pracownikowi przysługuje dieta na pokrycie powiększonych kosztów wyżywienia w wysokości 30 zł za dobę.

Sposób obliczenia diety za czas odbytej podróży służbowej

  1. jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
    1. mniej niż 8 godzin - dieta nie przysługuje,
    2. od 8 do 12 godzin - przysługuje 50% diety,
    3. ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości;
  2. jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
    1. do 8 godzin - przysługuje 50% diety,
    2. ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Kwota diety ulega odpowiednio zmniejszeniu o zapewnione bezpłatne wyżywienie. Wówczas każdy posiłek będzie stanowił odpowiednio:

  1. śniadanie - 25% diety;
  2. obiad - 50% diety;
  3. kolacja - 25% diety.

Pracownikowi należy się również zwrot kosztów poniesionych na usługi hotelarskie. Wówczas pracodawca zwraca koszty potwierdzone rachunkiem w wysokości nie wyższej, niż dwudziestokrotność diety. Jeżeli pracownikowi nie został zapewniony bezpłatny nocleg oraz nie przedstawił rachunku, wówczas otrzyma ryczałt w wysokości 150% diety za każdy nocleg.

Dni wolne od pracy w 2015 roku

Dieta w podróży zagranicznej w 2015 r.

Dietę w podróży zagranicznej stanowią należności przeznaczone na pokrycie kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków. W tym wypadku wysokość diety ustalana będzie dla danego państwa docelowego (wysokości diet określone są w załączniku do rozporządzenia) i będzie obliczana w następujący sposób:

  1. za każdą dobę podróży zagranicznej przysługuje dieta w pełnej wysokości;
  2. za niepełną dobę podróży zagranicznej:
    1. do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety,
    2. od ponad 8 do 12 godzin - przysługuje 50% diety,
    3. od ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Pracownikowi, któremu zapewnia się całodzienne bezpłatne wyżywienie w czasie zagranicznej podróży służbowej, przysługuje 25% diety. Jeżeli jednak otrzymuje on należności pieniężne na pokrycie kosztów wyżywienia, nie może liczyć na otrzymanie diety. Analogicznie jak w przypadku podróży krajowych, kwota diety ulega odpowiednio zmniejszeniu o zapewnione bezpłatne wyżywienie, wówczas każdy posiłek będzie stanowić:

  1. śniadanie - 15% diety;
  2. obiad - 30% diety;
  3. kolacja - 30% diety.

Rozliczenie kosztów podróży służbowej dokonywane jest w takiej walucie, jak otrzymana zaliczka na odbycie podróży. Może to być zatem waluta polska bądź obca, według średniego kursu złotego w stosunku do walut obcych określonego przez Narodowy Bank Polski z dnia wypłaty zaliczki.

Minimalne wynagrodzenie w 2015 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA