REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o pracę, a świadczenie usług w ramach samozatrudnienia

Umowa o pracę a umowa o świadczenie usług
Umowa o pracę a umowa o świadczenie usług

REKLAMA

REKLAMA

W związku z coraz trudniejszą sytuacją gospodarczą, wielu pracodawców zastanawia się nad redukcją kosztów pracy. Dążenie do oszczędności w przedsiębiorstwach bardzo często wiążą się nie tylko ze zwolnieniami, ale i optymalizacją płaconych podatków. Konsekwencją jest m.in. zmienianie pracownikom umów o pracę na umowy zlecenia, dzieło, czy świadczenie usług w ramach samozatrudnienia. Często też osoby poszukujące pracy nie mają innej możliwości na jej znalezienie, niż założenie własnej działalności i świadczenie usług w ramach samozatrudnienia.

Nie mniej jednak pomiędzy umową o pracę, a umową o świadczenie usług w ramach samozatrudnienia istnieją zasadnicze różnice. W sytuacji, gdy pewne zasady przy zawieraniu umów o świadczenie usług nie będą przestrzegane, taka umowa może zostać zakwestionowana i uznana za umowę o pracę ze wszystkimi dla tego typu umów konsekwencjami.

REKLAMA

Umowa o pracę

Należy bowiem zauważyć, iż zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, za „stosunek pracy” jest uważany taki stosunek, który określa więź prawną łączącą pracodawcę i pracownika charakteryzujący się:

  1. Zobowiązaniem pracownika do wykonania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy
  2. Wykonywaniem pracy pod kierownictwem pracodawcy
  3. Wykonywaniem pracy w miejscu i czasie wyznaczonym pracodawcy
  4. Zobowiązaniem pracodawcy do wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

W tym miejscu należy podkreślić, że o ile z treści zawartej przez strony przykładowej umowy o świadczenie usług pomiędzy pracodawcą, a samozatrudnionym, wynikać będą wskazane powyżej warunki, umowa taka zostanie uznana za umowę o pracę, a nie umowę cywilnoprawną pomiędzy niezależnymi podmiotami. Kodeks pracy generalnie zabrania także zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi przy zachowaniu powyżej wskazanych warunków wykonywania pracy.

Zasadniczą zatem różnicą, jaką zawiera poprawnie skonstruowana umowa o świadczenie usług w ramach samozatrudnienia z umową o pracę jest warunek dotyczący pracy pod kierownictwem pracodawcy, w miejscu i czasie przez pracodawcę wyznaczonym. W sytuacji, gdy takiego zastrzeżenia nie zawiera umowa o świadczenie usług, istnieją już przesłanki by twierdzić, że umowa ta nie może być uważana za umowę o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gwarancje de minimis dla przedsiębiorców

Umowa o świadczenie usług w ramach samozatrudnienia

Jak już zostało powyżej wskazane, jedną z istotnych przesłanek różnicujących umowę o świadczenie usług w ramach samozatrudnienia z umową o pracę jest kwestia braku podporządkowania zleceniodawcy. Nie mniej jednak, istotną rolę pełnią także inne postanowienia umowne, które są obce stosunkowi pracy.

REKLAMA

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na zasady ponoszenia odpowiedzialności za świadczone usługi. Mianowicie, w stosunku pracy, to na pracodawcy generalnie spoczywa ryzyko związane z odpowiedzialnością za pracę pracownika. W ramach umowy o świadczenie usług, strony umowy są od siebie niezależne i odpowiedzialne za wynikające z umowy zobowiązania.

Umowa o świadczenie usług przez samozatrudnionego powinna zakładać prawną równość stron. Istotnym jest zatem określenie zakresu swobody co do miejsca i czasu wykonywania usługi przez Samozatrudnionego. Powinna zostać zachowana także autonomia samozatrudnionego co do sposobu w jakim wykonuje on zobowiązania z zawartego kontraktu. W umowie o świadczenie usług nie może być także zawarte bezpośrednie odniesienie do urlopu. Jest to bowiem instytucja typowa dla stosunku pracy i jako taka nie ma uzasadnienia pomiędzy dwoma niezależnymi, równymi prawnie podmiotami.

Samozatrudnienie - czy to mi się opłaca?


Konsekwencje konfliktu

W sytuacji gdy, umowa o świadczenie usług przez samozatrudnionego zawiera tożsame postanowienia co umowa o pracę, istnieje duże ryzyko jej zakwestionowania przez odpowiednie organy kontroli,  m.in. Państwową Inspekcję Pracy (PIP), organy podatkowe, czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.  

Skutkiem ustalenia, że usługa świadczona przez Samozatrudnionego jest w zasadzie pracą, o której mowa w przepisach Kodeksu Pracy może być m.in. nałożenie na pracodawcę grzywny. Ponadto, mając na uwadze, że stosunek pracy, jak i umowa o świadczenie usług podlegają różnym zasadom rozliczania podatków dochodowych, składek na ubezpieczenie społeczne, czy podatku VAT (w umowie o pracę nie występuje), odpowiednie organy kontrolujące mogą w decyzjach wydanych na skutek kontroli ustalić właściwą wysokość zobowiązań publicznoprawnych i obarczyć nimi strony umowy.

W konsekwencji zawierając umowę o świadczenie usług w ramach samozatrudnienia należy ze szczególną ostrożnością zwrócić uwagę na zapisy umowne charakterystyczne dla stosunku pracy. Co więcej, tak sporządzona umowa powinna ponadto zostać właściwie wykonywana, zgodnie z zobowiązaniami i warunkami z niej wynikającymi. Negatywne konsekwencje jej zakwestionowania mogą być bardzo uciążliwe w skutkach.

Kiedy można wnieść sprzeciw od kontroli w firmie?

Damian Lewandowski - specjalista ds. księgowych i kadrowych. Księgowy w BUK Tercet.

Rafał Lewandowski - aplikant adwokacki, certyfikowany księgowy Ministerstwa Finansów.

Współautorzy bloga o prawie podatkowym - Samozatrudnienie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA