REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plusy i minusy pracy zmianowej

praca, zwolnienie, bezrobotny, bezrobocie, zmęczenie/fot. Shutterstock
praca, zwolnienie, bezrobotny, bezrobocie, zmęczenie/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zmianowa wymusza specyficzne podejście nie tylko do wykonywanych obowiązków, ale i zwykłego życia. To pod nią musimy podporządkowywać inne nasze zajęcia, włącznie z czasem na wypoczynek. Ma to swoje wady, jednak czasem można przekuć ten system pracy w zaletę.

Plusy pracy zmianowej

REKLAMA

Największym plusem pracy na zmiany uwzględniające porę nocną jest możliwość otrzymania wyższego wynagrodzenia, bowiem stawki nocne są lepiej płatne. Ponadto, wielu pracowników chwali możliwość pracy po zmroku. Twierdzą oni, iż obowiązki o tej porze są lżejsze, stres mniejszy, a czas szybciej płynie. Innym plusem takiego systemu jest dogodna możliwość rozplanowania innych obowiązków, o ile mamy wpływ na ustalanie zmian. W ten sposób możemy pogodzić wiele zadań, takich jak np. czas dla rodziny oraz realizowanie własnych pasji. W niektórych przypadkach może się okazać, iż dzięki systemowi zmianowemu mamy znacznie więcej czasu niż w przypadku standardowego formatu zatrudnienia. Widać to szczególnie, gdy pracujemy w systemie dwunastogodzinnym, kiedy to po tak długiej zmianie przysługuje nam jeden dzień przerwy. Dzięki takiemu rozwiązaniu o wiele łatwiej i korzystniej możemy zaplanować sobie np. urlop.

Minusy pracy zmianowej

Praca na kilka różnych zmian przede wszystkim negatywnie rozstraja nasz organizm. Ma to widoczne skutki zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy wpływu na to, kiedy pracujemy i jak długo trwa zmiana dzienna. Objawem tego mogą być kłopoty zdrowotne, uczucie zmęczenia i ciągłego niewyspania, kłopoty trawienne oraz przepracowanie. W dłuższej perspektywie praca zmianowa może prowadzić do licznych chorób zawodowych. W wielu przypadkach jest decydującym czynnikiem warunkującym zmianę pracy lub powoduje znaczne obniżenie skuteczności oraz wydajności. Najgorszą zmianą w takim systemie jest zmiana nocna, która wywołuje mnóstwo frustracji. Głównie przez fakt, iż pora ta przeznaczona jest do wypoczynku i regeneracji organizmu, a nie wykonywania pracy. Ponadto, czas wolny wynikający z pracy zmianowej „oddawany’ jest w sposób losowy. Oznacza to, iż możemy nie wykorzystać należycie czasu wolnego, gdyż np. w tym momencie urzędy są zamknięte, a nasze dzieci przebywają w szkole. Największy negatywny wpływ pracy zmianowej odczuje nasza rodzina i znajomi, z którymi bardzo trudno wówczas utrzymać kontakty.

https://www.pracuj.pl/praca/bydgoszcz;wp

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA