| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Miejsce ubezpieczenia pracownika delegowanego

Miejsce ubezpieczenia pracownika delegowanego

W dzisiejszych czasach powszechnym zjawiskiem jest kierowanie przez pracodawców swoich podwładnych na terytoria innych państw UE w celu wykonywania pracy w ich imieniu. Pod warunkiem, że przewidywany czas wykonywania pracy za granicą nie przekracza 24 miesięcy, i nie jest to wysłanie w charakterze zastępczym za inna osobę delegowaną, to nadal podlegamy przepisom ubezpieczeniowym kraju, w którym dotąd pracowaliśmy i gdzie siedzibę ma nasz pracodawca.

Rekrutacja pracownika na potrzeby oddelegowania go do pracy w innym państwie UE

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stoi na stanowisku, że rekrutacja pracownika w celu oddelegowania go do pracy w innym państwie jest jak najbardziej dozwolona. Jednakże osoba taka musi - bezpośrednio przed rozpoczęciem zatrudnienia u danego pracodawcy – podlegać ustawodawstwu państwa członkowskiego, w którym jej pracodawca posiada siedzibę, przynajmniej przez okres jednego miesiąca.

Obejmuje to wszystkie sytuacje, w których zainteresowany w okresie miesiąca poprzedzającego podjęcie pracy podlegał ubezpieczeniom społecznym lub zdrowotnym w państwie, w którym siedzibę ma jego nowy pracodawca. Nie jest konieczne, aby w trakcie tego okresu dana osoba pracowała na rzecz pracodawcy wnioskującego o jej delegowanie.

Polski pracodawca zamierza wysłać swojego nowo zatrudnionego pracownika do pracy w Szwecji w ramach kontraktu na budowę systemu kanalizacyjnego na okres od 1 października 2010 do 1 września 2011 r. Stosunek pracy z nowym pracownikiem został nawiązany 24 września 2010 r. Przed tą datą tenże pracownik nigdzie nie pracował przez poprzednie 3 miesiące oraz nie był zarejestrowany jako osoba bezrobotna. Ponadto w tymże okresie nie był ubezpieczony zdrowotnie z żadnego tytułu. W tym przypadku nie może zostać zastosowane polskie ustawodawstwo, ponieważ pracownik nie podlegał  ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnym przez co najmniej 1 miesiąc bezpośrednio przed rozpoczęciem zatrudnienia.

Procedura uzyskania poświadczenia delegowania:

  1. Pracodawca lub osoba zainteresowana występuje do ZUS o formularz A1 (w okresie przejściowym zamiennie z E101).
  2. ZUS poświadcza dokument i przekazuje go tej osobie, która wnioskowała o druk.

Druk A1 stanowi dowód, że składki ubezpieczeniowe nadal powinny być płacone w kraju twojego stałego, dotychczasowego zatrudnienia.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »