| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jakie obowiązki należy spełnić, aby móc zmienić rozliczenie miesięczne na kwartalne?

Jakie obowiązki należy spełnić, aby móc zmienić rozliczenie miesięczne na kwartalne?

Po spełnieniu określonych warunków podatnik VAT może zmienić miesięczny okres rozliczania VAT na kwartalny. Taka forma rozliczania z pewnością może być korzystna, szczególnie w sytuacji gdy rodzaj wykonywanych czynności będzie powodował w kolejnych miesiącach nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym, np. przy sprzedaży usług lub towarów opodatkowanych wyłącznie 22-proc. stawką VAT.

Wybór kasowej metody rozliczenia nie polega wyłącznie na przesunięciu terminu składania deklaracji VAT, ale wiąże się również ze szczególnymi zasadami zarówno powstania obowiązku podatkowego w VAT od wykonanych czynności, jak i uprawnienia w odliczaniu VAT od nabytych towarów i usług. Jedno i drugie jest zależne od terminu uregulowania należności (z pewnymi wyjątkami).

Załóżmy, że firma w 2007 r. osiągnęła obrót poniżej 3 000 000 zł. Posiada status małego podatnika i od drugiego kwartału zamierza stosować do rozliczania VAT kasową metodę rozliczania podatku. W tym celu powinna zawiadomić o jej wyborze właściwego dla rozliczeń VAT naczelnika urzędu skarbowego do końca marca 2008 r. Złożone zawiadomienie będzie ją uprawniało do stosowania tej metody począwszy od drugiego kwartału 2008 r. Jeżeli złoży zawiadomienie po tym terminie, będzie mogła zastosować kwartalne rozliczenie metodą kasową dopiero od trzeciego kwartału.

Wzór zawiadomienia może być następujący:

Zawiadomienie w formie pisemnej wymagane jest również przy wyborze kwartalnego rozliczania VAT przez małych podatników, którzy nie wybrali metody kasowej rozliczania VAT, oraz rolników ryczałtowych, którzy zrezygnowali ze zwolnienia w VAT i chcą skorzystać z kwartalnego rozliczania podatku. Składanie deklaracji VAT w okresach kwartalnych jest możliwe na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu urzędu skarbowego w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który po raz pierwszy będzie składana deklaracja kwartalna. Kwartalne rozliczanie podatku nie zmienia w tym przypadku zasad powstawania obowiązku podatkowego w VAT od wykonywanych czynności.

Chociaż termin powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego jest w tym przypadku taki sam jak przy wyborze kasowej metody rozliczania VAT, to jednak inna powinna być jego treść.

Zobacz: Metoda kasowa i metoda memoriałowa w ewidencji kosztów - porada

Firma mająca status małego podatnika nie zamierza stosować kasowej metody rozliczania VAT, ale chce składać deklaracje za okresy kwartalne, a nie miesięczne, począwszy od drugiego kwartału br. Powinna o tym zamiarze powiadomić również urząd skarbowy najpóźniej przed upływem 31 marca.

Wzór zawiadomienia:

Natomiast w przypadku złożenia zawiadomienia przez rolnika ryczałtowego należy powołać odpowiednio regulacje art. 99 ust. 3 oraz art. 2 pkt 19 ustawy o VAT.

Złożenie formularza VAT-R

Wybór kwartalnego rozliczania VAT skutkuje również obowiązkiem złożenia aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego na podstawie art. 96 ust. 12 ustawy o VAT.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK