| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kolejna rewolucja w rozliczeniach VAT od 1 lipca 2018 r.

Kolejna rewolucja w rozliczeniach VAT od 1 lipca 2018 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało kolejny projekt nowelizujący ustawę o VAT, który ma obowiązywać od 1 lipca 2018 r. Projekt wprowadza zakaz wystawiania faktur do paragonów bez numeru NIP nabywcy. Sankcja za to będzie grozić zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy, który posłuży się taką fakturą. Organ podatkowy będzie mógł wymierzyć dodatkowe zobowiązanie w wysokości 100% VAT wynikającego z wystawionej faktury. Faktury VAT RR oraz oświadczenia rolnika będą mogły być wystawiane i wysyłane w formie elektronicznej.

Ustawodawca wprowadzając nowe regulacje, chce uszczelnić tzw. pakiet paliwowy, który wszedł w życie w 2016 r. Przy okazji wprowadza również zmiany doprecyzowujące czy wynikające z aktualnego orzecznictwa sądów krajowych i TSUE.

Pierwsze zasiedlenie

Po wyroku TSUE, który zakwestionował zgodność polskich przepisów dotyczących stosowania zwolnień przy dostawie nieruchomości po pierwszym zasiedleniu, ustawodawca postanowił zmienić regulacje w tym zakresie. Nadal między pierwszym zasiedleniem a dostawą będą musiały minąć 2 lata, aby można było zastosować zwolnienie. Zostanie jednak zmieniona definicja pierwszego zasiedlenia. Aby doszło do pierwszego zasiedlenia, nieruchomość nie będzie musiała być oddana w ramach czynności opodatkowanych. Rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części będzie oznaczało, że doszło do pierwszego zasiedlenia.

Zobacz: Prawo dla firm

Powiązania kapitałowe

W związku ze zmianą progu powiązań kapitałowych w ustawach dotyczących podatków dochodowych i podniesieniem ich z 5% do 25% analogiczne zmiany zostaną wprowadzone do ustawy o VAT.

Rozliczenie importu towarów

Podatnik będzie miał możliwość obliczenia i wykazania kwoty VAT z tytułu importu towarów w rozliczeniu zamknięcia, o którym mowa w art. 175 rozporządzenia (UE) 2015/2446. W przypadku procedury uszlachetniania czynnego występują sytuacje, gdy podatnik nie dysponuje dokumentem celnym, tylko dokumentem zamknięcia. Obecnie musi występować do naczelnika urzędu celno-skarbowego o ustalenie VAT i płacić odsetki. Po zmianie będzie mógł sam obliczyć i wykazać podatek w dokumencie zamknięcia.

Zniesiony zostanie także obowiązek zawiadomienia naczelnika urzędu celno-skarbowego i naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania podatku od importu w deklaracji oraz o rezygnacji z rozliczania podatku w deklaracji podatkowej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kolejna rewolucja w rozliczeniach VAT od 1 lipca 2018 r.

W artykule omówiono również inne planowane zmiany w zakresie VAT.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »