| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Sprzedaż nieruchomości a działalność gospodarcza – podatek VAT

Sprzedaż nieruchomości a działalność gospodarcza – podatek VAT

Jak wygląda sprzedaż nieruchomości znajdujących się w majątku prywatnym, jako prowadzenie działalności gospodarczej i obowiązek zapłaty podatku VAT z tego tytułu w kontekście wyroku NSA z dnia 26.05.2017 r., sygn. akt I FSK 1728/15?

Powyższe stanowisko organu podatkowego zostało potwierdzone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, a następnie również przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 maja 2017 r., sygn. akt I FSK 1728/15.

Zdaniem sądów administracyjnych w przedmiotowej sprawie „zgodnie z utrwalonym orzecznictwem zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 dyrektywy Rady 2006/112/WE, jako że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy. Takie transakcje nie stanowią zaś same z siebie działalności gospodarczej w rozumieniu dyrektywy. Jeżeli jednak osoba ta w celu dokonania wspomnianej sprzedaży podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi dyrektywy Rady 2006/112/WE, należy uznać ją za podmiot prowadzący "działalność gospodarczą" w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku VAT”.

Reasumując powyższe wskazać należy, że osoby, które przed sprzedażą nieruchomości dzielą ją na mniejsze działki, aktywnie zabiegają o wybudowanie dla niej drogi publicznej oraz korzystają z usług profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami, muszą liczyć się z tym, że ich działania zostaną potraktowane jako prowadzenie działalności gospodarczej i zostaną uznane za podatnika podatku VAT.

www.kancelariamadejczyk.biz

Zobacz: Finanse

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Autor:

specjalizuje się w prawie spółek, M&A, prawie budowlanym oraz prawie gospodarczym

Zdjęcia

Sprzedaż nieruchomości a działalność gospodarcza – podatek VAT /Fot. Fotolia
Sprzedaż nieruchomości a działalność gospodarcza – podatek VAT /Fot. Fotolia

Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT90.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »