| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Korekty rozliczeń VAT

Korekty rozliczeń VAT

Deklaracja dla podatku od towarów i usług powinna uwzględniać wszystkie czynności wykonane przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym, zgodnie z faktycznym przebiegiem transakcji. Podatnik, który składa miesięczne lub kwartalne deklaracje VAT, w przypadku stwierdzenia jakiejkolwiek pomyłki lub błędu w rozliczeniu, powinien niezwłocznie złożyć deklarację korygującą.

 Jak rozliczyć korektę spowodowaną zwrotem towarów

Zwrot towarów zwykle jest skutkiem reklamacji złożonej przez nabywcę, ale nie jest to reguła. Powoduje on obniżenie podstawy opodatkowania (art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT). Jeżeli sprzedaż towaru została udokumentowana fakturą, to jego zwrot powinien być potwierdzony wystawieniem faktury korygującej. Wynika to z art. 106j ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Z kolei zwrot towaru, którego sprzedaż została zaewidencjonowana przy użyciu kasy rejestrującej, wymaga ujęcia w odrębnej ewidencji, na której elementy wskazują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. z 2013 r. poz. 363 (zwanego dalej: rozporządzeniem ws. kas).

Zwrot towarów u dostawcy i nabywcy - zasady ogólne

Termin obniżenia podatku należnego przez dostawcę. Na moment zmniejszenia podstawy opodatkowania wraz z kwotą podatku, spowodowanego zwrotem towaru, wskazuje art. 29a ust. 13 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem warunkiem obniżenia podstawy opodatkowania określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem jest otrzymanie przez podatnika przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia jej odbioru. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskał.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

O dacie obniżenia podatku należnego wynikającego z faktury korygującej decyduje więc kolejno:

  1. data potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę - jeśli sprzedawca otrzyma to potwierdzenie przed terminem złożenia deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nabywca potwierdził odbiór korekty,
  2. data otrzymania przez sprzedawcę potwierdzenia odbioru faktury korygującej - jeśli sprzedawca otrzymał to potwierdzenie w terminie późniejszym niż opisany w pkt 1.

24 kwietnia nabywca zwrócił dostawcy towar. W tym samym dniu dostawca udokumentował zwrot wystawioną fakturą korygującą. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę dostawca otrzymał 15 maja. Z potwierdzenia wynika, że nabywca odebrał fakturę korygującą 28 kwietnia. Sprzedawca obniży podatek należny wynikający z faktury korygującej w rozliczeniu za okres, w którym nabywca odebrał fakturę korygującą, czyli w deklaracji VAT-7 za kwiecień.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Korekty rozliczeń VAT

W artykule omówiono również zwrot towarów, gdy sprzedaż została zaewidencjonowana przy użyciu kasy rejestrującej oraz zwrot towarów przy sprzedaży wysyłkowej z kraju.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »