| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Obowiązek nabycia kasy fiskalnej przez ryczałtowca

Obowiązek nabycia kasy fiskalnej przez ryczałtowca

Dla przedsiębiorców rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się ogólne warunki obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.


Zwolnienie przewidziane dla podatników rozliczających się w formie karty podatkowej przestało obowiązywać 30 kwietnia 2011 r. Od 1 maja 2011 stosuje się ogólne zasady zwolnień (limity obrotów 20 i 40 tys. zł). Podatnicy tracą prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata lub zrzeczenie się rozliczenia w formie karty, nie wcześniej jednak niż z chwilą przekroczenia w 2011 r. kwoty obrotów w wysokości 40.000 zł.

Polecamy: Kasy fiskalne 2011

W ramach karty podatkowej zwolnienie przestaje obejmować usługi wymienione w paragrafie 2.1 ust.2 lit.c.

Do 31.12.2012 roku zwalnia się także podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-32 załącznika do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika tytułem działalności był wyższy niż 80%. W przypadku utraty prawa do sprzedaży bez kasy po przekroczeniu stosunku 80%, zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy licząc od końca pierwszego półrocza danego roku, w którym podatnik korzysta z tego zwolnienia i stosunek obrotu z poz. 1-32 załącznika do wszystkich pozycji jest równy lub niższy niż 80%. W przypadku podatników rozpoczynających działalność w pierwszej połowie roku obrót liczy się w okresie pierwszych sześciu miesięcy prowadzenia działalności. Natomiast u podatników rozpoczynających działalność w drugiej połowie roku zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy od rozpoczęcia następnego roku podatkowego.


Limit obrotów uprawniający do zwolnienia z kasy z tytułu obrotów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych dla podatników kontynuujących w tym roku działalność wynosi on 40 tys. zł rocznie, a dla podatników rozpoczynających działalność w danym roku podatkowym – 20 tys. zł rocznie.

Polecamy: Przechowywanie zużytej kasy fiskalnej

Zwolnienie traci moc:

·      po upływie dwóch miesięcy dla kontynuujących sprzedaż w danym roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku podatkowego przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40.000 zł,

·      po przekroczeniu limitu 20 tys zł obrotu w przypadku podatników rozpoczynających tę działalność.


Rozporządzenie określa także katalog czynności, których wykonanie nie pozwala korzystać z żadnego zwolnienia (również limitu do 40 tys. zł rocznie). 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »