| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jakie zaliczki na podatek dochodowy zapłaci przedsiębiorca w grudniu?

Jakie zaliczki na podatek dochodowy zapłaci przedsiębiorca w grudniu?

Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał, na podstawie osiągniętych przychodów i kosztów. Wyjątkiem jest miesiąc grudzień.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok obrotowy (podatkowy) nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, zaliczkę w podwójnej wysokości wpłacają za ostatni miesiąc obowiązującego ich roku obrotowego.

Zmiany w terminach rozliczania zaliczek obowiązujące od 2012 roku

Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316; zm. Dz. U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1542), zmienia zasady wpłacania zaliczek na podatek dochodowy za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego. Po zmianie wprowadzonej ustawą nowelizującą zaliczki za ostatni miesiąc (kwartał) podatkowy będą wpłacane w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. W  przypadku podatników stosujących rok kalendarzowy jako rok podatkowy – będzie to w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Zmiana ta wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. Oznacza to, że zaliczka za grudzień 2011 r. jest ostatnią zaliczką za grudzień płaconą na dotychczasowych zasadach, czyli do 20 grudnia w wysokości zaliczki za listopad. Pierwszą zaliczką za grudzień  płaconą na nowych zasadach będzie zaliczka za grudzień 2012 r., która będzie płatna w terminie do 21 stycznia 2013 r. (20 stycznia 2013 r. będzie niedzielą).

Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Podstawa prawna
• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.)
• Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.)

Czytaj także

Eksperci:

OptiFin sp. z o.o.

Świadczymy kompleksowe usługi księgowe i prawne dla firm.

Mirosława Filipowicz

Doradca Podatkowy, certyfikowana księgowa

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał.
Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał.

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK