| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jaka kara grozi podatnikowi za brak kasy rejestrującej?

Jaka kara grozi podatnikowi za brak kasy rejestrującej?

Od 30 kwietnia 2011 roku obowiązują nowe przepisy w zakresie zwolnień z posiadania kasy fiskalnej. Nowe rozporządzenie przewiduje znacznie okrojony zakres zwolnień podmiotowych (a zatem dotyczących określonych zawodów lub konkretnych usług), co oznacza, że podatnicy, którzy w roku poprzednim korzystali ze zwolnień przedmiotowych, będą zobowiązani ustalać kwotowo limit zwolnienia jak wszyscy pozostali.

W 2011 r. limit uprawniający do zwolnienia z kasy z tytułu obrotów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych zostaje na tym samym poziomie. Dla podatników kontynuujących w tym roku działalność (przy czym wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania) – wynosi on 40 tys. zł rocznie, a dla podatników rozpoczynających działalność w danym roku podatkowym – 20 tys. zł rocznie. Powyższe zwolnienie:
• traci moc po upływie dwóch miesięcy dla kontynuujących sprzedaż w danym roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku podatkowego przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40.000 zł,
• po przekroczeniu limitu 20.000 zł obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych – w przypadku podatników rozpoczynających tę działalność.

Podatnik, który nie rozpocznie stosowania kas w obowiązującym go terminie może zostać ukarany na podstawie art. 111 ust. 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z tym artykułem podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza ten obowiązek naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego
zobowiązania podatkowego nie ustala się.

Ponadto nierozpoczęcie ewidencjonowania w terminie lub niezawiadomienie urzędu skarbowego przed rozpoczęciem ewidencjonowania o liczbie kas i miejscu ich instalacji wiąże się z utratą prawa do odzyskania części wydatków na kasy.

Kary za brak kas przewiduje również kodeks karny skarbowy. Zgodnie z art. 62 § 4 k.k.s. podatnik, który dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej podlega karze grzywny 180 stawek dziennych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »