| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Ulgi podatkowe dla przedsiębiorcy - porada

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorcy - porada

Przedsiębiorca może wykorzystywać ulgi podatkowe jedynie w ograniczonym zakresie. Wiele zależy od formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej oraz innych uzyskiwanych dochodów.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na opodatkowanie swojego przychodu ryczałtem mają prawo do odliczenia ulg podatkowych. Nie dotyczy to jednak ulgi na dzieci, ani ulgi na nowe technologie. 

Sposobem na odliczenie ulgi na dzieci w tym przypadku jest osiąganie innych dochodów opodatkowanych skalą. W tej sytuacji od dochodu opodatkowanego skalą (np. umowa o pracę, dochody z najmu) można odliczyć przysługujące podatnikowi ulgi. Ulgę na dzieci można także odliczyć od podatku małżonka. To jak małżonkowie podzielą się ulgą nie ma znaczenia. Ważne jest tylko, żeby odliczenie w stosunku do obojga rodziców nie przekroczyło w sumie kwoty 1112,04zł rocznie, jeśli dziecko jest wychowywane cały rok podatkowy. To oznacza, że całą ulgę na dziecko może odliczyć małżonek przedsiębiorcy opodatkowanego ryczałtem o ile podatek po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne wystarczy na odliczenie całej ulgi.

Przedsiębiorcy opodatkowani liniowo i na podstawie karty podatkowej generalnie nie mogą dokonać zmniejszenia swojego obciążenia podatkowego odliczając ulgi od dochodu lub podatku. Wyjątek stanowią tu:
• odliczana od dochodu składka na ubezpieczenie społeczne w przypadku podatników opodatkowanych liniowo oraz
• odliczana od podatku składka na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku podatników opodatkowanych liniowo i karta podatkową.

Jedynym sposobem, pozwalającym na odliczenie jakichkolwiek dodatkowych ulg jest równoczesne wykazanie dochodu opodatkowanego wg. skali lub ryczałtem. Przy czym w tym ostatnim przypadku wyłączona jest ulga na dzieci.

Osiąganie innych dochodów opodatkowanych skalą pozwoli odliczyć podatnikowi opodatkowanemu ryczałtem, kartą lub podatkiem liniowym, tylko ulgi. Podatnik taki nie ma jednak możliwości opodatkowania pozostałych dochodów np. z pracy, w sposób preferencyjny (jako samotny rodzic lub w sposób przewidziany dla małżonków).

Sam fakt stosowania wobec podatnika zasad opodatkowania ryczałtem, kartą podatkową, podatkiem liniowym wyłącza możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów.

Polecamy: Nowe zasady rozliczania obrotu złomem - porada

Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK