| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Przedsiębiorca na studiach

Przedsiębiorca na studiach

Jeżeli jednak jesteś przedsiębiorcą, to musisz wiedzieć, że wydatki na Twoje dokształcanie (np. studia, nauka języka, kursy dokształcające) możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jednak tylko wtedy, gdy nabywana wiedza lub umiejętności mogą zostać wykorzystane w Twojej działalności.

Zatem można przyjąć, że między tematyką podjętych przez Pana studiów a prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą istnieje związek przyczynowo-skutkowy pozwalający zaliczyć poniesione wydatki na studia do kosztów uzyskania przychodów

Podatniczce która prowadzi działalność polegającą na sprzedaży towarów na rzecz i w imieniu kontrahenta oraz usługach sekretarskich i reklamowych, która podjęła studia zaoczne na kierunku Marketing i Zarządzanie; Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów w postanowieniu z 28 listopada 2006 r. sygn. 1438/DF2/415-179/297/06/AZ odpowiedział zaś cyt:

zdobyta wiedza na studiach wyższych podnosi jakość świadczonych przez Wnioskodawcę usług, co w konsekwencji wpływa na powstanie lub zwiększenie przychodu z tego źródła. Niewątpliwym jest więc fakt, iż w przedmiotowej sprawie zachodzi związek przyczynowo - skutkowy między wydatkiem a przychodem. Ponadto ponoszone przez Stronę wydatki na kształcenie nie zostały umieszczone w art. 23 powołanej ustawy tj. w katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W świetle powyższego, poniesione wydatki na opłacenie studiów wyższych, stanowią koszt uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zobacz: Ulga mieszkaniowa dla przedsiębiorcy

Krzysztof Rustecki

Ekspert w zakresie prawa podatkowego


Podstawa prawna:art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe stoją one na stanowisku że wydatki na studia (aby mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów) powinny mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.
W interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe stoją one na stanowisku że wydatki na studia (aby mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów) powinny mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK