| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Inne > Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku

Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku

Prawo do odliczenia podatku naliczonego to podstawowe prawo podatnika. Jest wyrazem zasady neutralności VAT w obrocie gospodarczym. Otrzymana przez podatnika faktura VAT nie zawsze jednak daje prawo do takiego odliczenia. Każdy przypadek ograniczenia tego prawa musi jednak wynikać wprost z przepisów ustawy o VAT.

WAŻNE!

Z wyroków ETS wynika, że podatku omyłkowo wykazanego na fakturze VAT przez podmiot, który nie działał jako podatnik, nie można uznać za VAT. Na przedsiębiorcy, który nie działał w tej sytuacji jako podatnik VAT, nie ciąży obowiązek ani rozliczenia VAT, ani jego zapłaty.

Rozpatrując natomiast problem od strony nabywcy faktury wystawionej przez podmiot niezarejestrowany jako podatnik VAT, należy się zapoznać z rozstrzygnięciem wyroku WSA w Warszawie z 29 maja 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 159/07.

Czytamy w nim, że wymóg rejestracji podatnika wystawiającego fakturę po to, aby nabywca miał prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie znajduje oparcia w przepisach prawa wspólnotowego. Przewidziany w polskiej ustawie wymóg rejestracji jest sprzeczny z przepisami unijnymi. Wskazują one, że kluczowy jest sam materialny a nie formalny status podmiotu wystawiającego fakturę.

Jeżeli wystawca takiej faktury ma status podatnika (chociaż nie powiadomił o tym fiskusa, ponieważ nie dokonał zgłoszenia rejestracyjnego) oraz czynność określona w fakturze została faktycznie wykonana, to nabywca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury.

Organy podatkowe podchodzą do problemu dość rygorystycznie i formalnie. Uważają, że wystawienie faktury VAT przez podmiot do tego nieuprawniony skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku wykazanego w takiej fakturze. Z kolei podatnik, który ją otrzymuje, może zostać pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast ETS, stojąc na straży zasady neutralności VAT w obrocie gospodarczym, prezentuje odmienne stanowisko na ten temat. Omówiliśmy to powyżej.

Mogą się także pojawić innego typu sytuacje. Załóżmy, że podatnik VAT nie wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec fiskusa. Pojawia się pytanie, czy mogą być tego negatywne konsekwencje dla nabywcy towaru czy usługi, tj. podatnika, który otrzymał fakturę.

Czy odbiera mu to prawo odliczenia VAT z takiej faktury? Fakturę wystawia bowiem podatnik VAT zarejestrowany w tym podatku, ale niewywiązujący się z obowiązków wobec fiskusa. Przykładowo może nie składać comiesięcznych deklaracji VAT-7.

Otóż nie. W wyroku WSA w Bydgoszczy z 1 kwietnia 2005 r., sygn. akt I SA/Bd 43/05, czytamy, że skoro podmiot wystawiający fakturę VAT nie został formalnie pozbawiony statusu podatnika VAT, nie ma podstaw do uznania, że faktury te pochodzą od podmiotu nieuprawnionego.

Zatem sam fakt posiadania przez wystawcę faktury statusu czynnego podatnika VAT zapewnia przedsiębiorcy nabywającemu towary i usługi prawo do zrealizowania odliczenia VAT z otrzymanej faktury. Bez wpływu na to prawo pozostaje fakt, czy wystawca faktury rozlicza się przed fiskusem z podatku należnego, czy też nie.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku
Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku

Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »