REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać formę opodatkowania dochodów

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej można i trzeba nie tylko dokonać wyboru formy jej prowadzenia, ale również zasad rozliczania podatku dochodowego.

Formy opodatkowania

REKLAMA

Przedsiębiorcy mogą wybierać pomiędzy następującymi formami opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej:


Aopodatkowanie na zasadach ogólnych

- skala podatkowa

- stawka liniowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo


B. opodatkowanie w formach zryczałtowanych

- ryczałt ewidencjonowany

- karta podatkowa

Ważne!

REKLAMA

Niekiedy wybór określonej formy opodatkowania nie jest możliwy, gdyż wprost zabraniają tego obowiązujące przepisy. Ograniczenia dotyczą niektórych rodzajów działalności gospodarczej, które nie mogą być rozliczane w formach zryczałtowanych. Nie każdy też może wybrać podatek liniowy.


Wybór określonej formy opodatkowania skutkuje koniecznością prowadzenia odpowiednich ewidencji. Osoby decydujące się na opodatkowanie dochodów z działalności na zasadach ogólnych muszą rozstrzygnąć, czy będą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów czy księgi rachunkowe.

Ci podatnicy mogą również wybrać, czy zaliczki na podatek dochodowy będą opłacać miesięcznie czy w okresach kwartalnych. Ta ostatnia możliwość dotyczy jednak tylko osób rozpoczynających działalność gospodarczą (w pierwszym roku jej prowadzenia) oraz tzw. małych podatników

Ponadto osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą skorzystać z tzw. kredytu podatkowego a osoby prowadzące działalność dłużej niż dwa lata mogą opłacać tzw. zaliczki uproszczone.


Co się bardziej opłaca – zasady ogólne czy formy zryczałtowane?


To jedno z podstawowych pytań, jakie zadają przedsiębiorcy – zarówno ci rozpoczynający dopiero prowadzenie działalności gospodarczej, jak i ci już działający na rynku, ale szukający sposobów obniżenia obciążeń podatkowych.

Wybór optymalnej formy opodatkowania pozwala na znaczne oszczędności finansowe, co istotnie zwiększa opłacalność prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak nie można jednoznacznie opowiedzieć się za jedną z opisanych form, gdyż każdy przypadek wymaga indywidualnej i szczegółowej analizy. Można tu wskazać jedynie podstawowe czynniki, które powinny zostać uwzględnione przy dokonywaniu tego typu analizy.


Czy w ogóle mamy prawo wyboru

REKLAMA


W pierwszej kolejności należy, zatem ocenić dopuszczalność wyboru poszczególnych form opodatkowania. Ustawodawca w stosunku do innych form niż opodatkowanie według skali podatkowej wprowadza szereg ograniczeń. W szczególności dotyczy to ryczałtu ewidencjonowanego oraz karty podatkowej, w stosunku do których wprowadzono szereg warunków, których tylko łączne spełnienie umożliwia opodatkowanie w jednej z tych form.


Konsekwencją zaś niespełnienia chociażby jednego z nich jest utrata prawa do opodatkowania w formie zryczałtowanej i konieczność „przejścia” na zasady ogólne, z czym wiąże się wymóg wykonania wielu dodatkowych czynności (jak np. założenie właściwych ksiąg) a niekiedy poniesienie dodatkowych wydatków w postaci np. odsetek za zwłokę.


Policzmy dokładnie


Po ustaleniu dopuszczalności zastosowania danej formy opodatkowania trzeba przeanalizować wysokość obciążeń podatkowych. Trzeba przy tym uwzględnić wszystkie uwarunkowania oraz wszystkie obecne i przyszłe źródła przychodów i kosztów.


Przykładowo rozważając opodatkowanie skalą podatkową bądź stawką liniową, musimy ocenić z jednej strony konieczność kumulacji dochodów z różnych źródeł, co może powodować „przejście” do wyższego progu podatkowego.


Z drugiej strony trzeba ocenić, czy nie będzie korzystniejsze wspólne opodatkowanie z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem oraz możliwość korzystania z ulg i odliczeń.


Trzeba również wziąć pod uwagę kwestie związane ze środkami trwałymi firmy – z jednej strony pamiętać o korzyściach z ich amortyzacji, ale z drugiej – o konieczności ewentualnego opodatkowania przychodów z ich sprzedaży.


Oceńmy stopień skomplikowania rozliczeń


Stopień skomplikowania ewidencji wymaganych przy danej formie opodatkowania też nie jest bez znaczenia. Im więcej dokumentów oraz im bardziej rozbudowane ewidencje, tym wyższy będzie koszt usług księgowych oraz wydatki związane z zabezpieczeniem oraz przechowywaniem dokumentacji za lata ubiegłe.


Z drugiej jednak strony im bardziej szczegółowe ewidencje, tym więcej danych umożliwiających dokładniejszą analizę kondycji firmy oraz wskaźników, które mogą się okazać przydatne np. przy wypełnianiu wniosku o kredyt. Dane te pozwalają też na dokładniejszą kontrolę pracowników.


Wybierając jedną ze zryczałtowanych form opodatkowania trzeba też uwzględnić planowany rozwój firmy, a tym samym liczyć się z utratą prawa do opodatkowania w tej formie – ze wszystkimi konsekwencjami tego faktu.


Ważne !

Błąd w wyborze formy opodatkowania może niepotrzebnie zwiększyć obciążenia podatkowe, znacząco obniżając opłacalność prowadzonej działalności gospodarczej.


Anna Welsyng

radca prawny,

doradca podatkowy

kancelaria www.welsyng.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA