REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze z UE na pierwsze wdrożenie wynalazku

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
innowacyjne przedsiębiorstwa, dotacje unijne na pierwsze wdrożenie wynalazków 2012
innowacyjne przedsiębiorstwa, dotacje unijne na pierwsze wdrożenie wynalazków 2012

REKLAMA

REKLAMA

Od 27 sierpnia – 14 września 2012 r. można składać wnioski do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o dofinansowanie projektów dotyczących programu „Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku”. Jest to program w ramach Priorytetu 4 „Inwestycje w innowacyjne przedsiębiorstwa” PO IG. Pula dotacji unijnych przekraczająca 616 milionów złotych ma trafić podczas realizacji tego programu do mikro, małych i średnich innowacyjnych przedsiębiorstw.

 W ocenie ekspertów Deloitte program ten to doskonała okazja do otrzymania wsparcia finansowego projektów inwestycyjnych, które polegać będą na wdrożeniu wynalazku wcześniej objętego ochroną patentową lub zgłoszonego w Urzędzie Patentowym, a na który zostało już sporządzone sprawozdanie o stanie techniki (bądź równoważny dokument w procedurze międzynarodowej).

REKLAMA

REKLAMA

Nabór wniosków do pilotażowego konkursu w ramach Priorytetu 4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku” rozpocznie się 27 sierpnia 2012 r. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 14 września br. Beneficjentami konkursu mogą być mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy posiadają wyłączne prawo do korzystania z wdrażanego wynalazku.

„Dofinansowanie udzielane będzie po raz pierwszy i ma ułatwić przedsiębiorcom wdrożenie wynalazku, który został opatentowany lub zgłoszony do opatentowania, pod warunkiem, że są w stanie potwierdzić jego innowacyjność. Priorytetowo traktowane będą przy tym projekty dotyczące wynalazku, który powstał w wyniku działalności B+R prowadzonej na obszarze Polski. To doskonała okazja dla mniejszych przedsiębiorstw, dla których dotacja na pierwsze wdrożenie wynalazku może być przełomowym momentem w działalności.” – zauważaMagdalena Burnat-Mikosz, Partner Deloitte, Lider zespołu R&D and Government Incentives w Europie Środkowej.

Wsparcie może być udzielone wyłącznie na pierwsze wdrożenie wynalazku. Oznacza to, że nie będzie można go uzyskać, jeżeli na terytorium Unii Europejskiej produkt lub metoda będące przedmiotem wynalazku były wytwarzane lub używane w sposób zarobkowy bądź zawodowy.

„Choć o wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku może ubiegać się każdy przedsiębiorca spełniający określone przez PARP warunki, to jednak większe szanse na dofinansowanie mogą mieć projekty, które zostały zawarte w dokumencie opracowanym przez Ministerstwo Gospodarki „Forsight technologiczny przemysłu - InSight 2030". W opracowaniu zostały wskazane przyszłe kierunki rozwoju technologicznego przemysłu oraz badań naukowych, które mogą mieć istotny wpływ na rozwój naszej gospodarki” – zauważa Ewa Rutczyńska-Jamróz, Menedżer w zespole R&D and Government Incentives Deloitte.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

REKLAMA

Intensywność wsparcia dla wydatków inwestycyjnych nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Co do zasady wymagana minimalna wartość wydatków kwalifikowanych to 4 mln PLN, przy czym całkowita wartość projektu nie może przekroczyć 50 mln EUR. Maksymalna kwota wsparcia na jeden projekt wynosi zaś 20 mln PLN.

Zdaniem ekspertów Deloitte można spodziewać się wzmożonej aktywności przedsiębiorców w ogłoszonym właśnie pilotażowym konkursie. Zainteresowanie będzie tym większe, ze względu na to, iż fundusze europejskie na realizację inwestycji w innowacyjnych przedsięwzięciach w perspektywie 2007-2013 zostały już praktycznie wyczerpane i jest to jedna z ostatnich możliwości otrzymania dotacji.

Wysoki budżet konkursu, jak również szeroki zakres przyjmowanych zgłoszeń, daje realną możliwość dofinansowania projektu, którą na pewno warto wykorzystać. 

„Spodziewamy się dużej konkurencji i zainteresowania tym pilotażowym konkursem, szczególnie, że jest on efektem dostosowania zasad uczestnictwa w programie do aktualnych potrzeb i wyjścia naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych beneficjentów. Dlatego tak wielu z nich może upatrywać w nim szansę na uzyskanie znaczących środków na projekty wdrożeniowe, które dotychczas były zamrożone.” – dodaje Magdalena Burnat-Mikosz z Deloitte.

Więcej informacji na temat zasad ubiegania się o środki w ramach Priorytetu 4: Inwestycje w innowacyjne przedsiębiorstwa PO IG 2007 – 2013

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA