| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Inwestycje w Chinach: w jakiej formie prowadzić działalność?

Inwestycje w Chinach: w jakiej formie prowadzić działalność?

Zagraniczni inwestorzy mogą prowadzić działalność w Chinach w różnych formach. Najpopularniejsze są tzw. przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym. Przedsiębiorcy muszą być przygotowani na konieczność przestrzegania restrykcyjnych przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Firmy w całości należące do kapitału zagranicznego

Firmy w całości należące do kapitału zagranicznego (WFOE - wholly foreignowned enterprise) są osobami prawnymi w Chinach i stanowią własność jednego bądź kilku inwestorów zagranicznych. Przewagą tej formy inwestowania nad omówionymi wcześniej jest całkowita niezależność zagranicznego inwestora w zakresie zarządzania firmą. W niektórych przypadkach zagraniczni inwestorzy mogą preferować tę drogę inwestowania, gdyż łatwiej im wówczas chronić swoje tajemnice handlowe i inne wartości niematerialne i prawne. W niektórych sektorach działalność podmiotów w całości należących do inwestorów zagranicznych jest ograniczona, jednakże obostrzenia te są stopniowo usuwane. Przykładowo, w grudniu 2004 roku rząd chiński zniósł ograniczenia dla inwestycji zagranicznych w zakresie sprzedaży hurtowej, detalicznej oraz dystrybucji. Podmioty zagraniczne mogą obecnie zakładać przedsiębiorstwa będące w całości ich własnością i określane mianem przedsiębiorstw handlowych będących inwestycją zagraniczną (FICE foreign-invested commercial enterprise). Przedsiębiorstwa te mogą działać jako sprzedawcy detaliczni, hurtownicy lub komisanci oraz podejmować działalność franczyzową.

Spólki holdingowe podległe prawu Chińskiej Republiki Ludowej

Jeśli spełnione są określone warunki, inwestorzy zagraniczni mogą założyć spółki holdingowe w ChRL. Firmy te posiadają udziały w przedsiębiorstwach będących inwestycją zagraniczną. Spółki holdingowe mogą prowadzić sprzedaż towarów wyprodukowanych przez inwestobiorców oraz świadczyć określone usługi w zakresie marketingu, rekrutacji personelu oraz konsultingu.
Spółki holdingowe i ich spółki zależne są opodatkowane jako oddzielne podmioty i nie składają wspólnego zeznania podatkowego. Spółka holdingowa może ubiegać się o przyznanie jej statusu „Spółki Posiadającej Siedzibę Główną w Regionie”, co umożliwia takiej spółce świadczenie szerszego zakresu usług i uprawnia do określonych ulg podatkowych.

Polecamy: Podatki w Chinach

Przedstawicielstwa

Firmy zagraniczne mogą ustanawiać swoje przedstawicielstwa w ChRL. Przedstawicielstwa takie nie są traktowane jako odrębne podmioty a zakres ich działania jest na ogół bardzo ograniczony. Przedstawicielstwo nie może angażować się w działalność gospodarczą.

Oddziały

W określonych branżach takich jak bankowość, ubezpieczenia i spedycja firmy zagraniczne mogą otwierać oddziały w ChRL. Oddziały te nie są traktowane jako oddzielne podmioty gospodarcze.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »