REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest kaucja aktoryczna i kiedy nie jest pobierana?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Czym jest kaucja aktoryczna i kiedy nie jest pobierana?
Czym jest kaucja aktoryczna i kiedy nie jest pobierana?

REKLAMA

REKLAMA

Są sytuacje, gdy podmiot będący stroną, nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Jego obowiązkiem jest złożyć do sądu kaucję aktoryczną. Czym charakteryzuje się taka kaucja? Odpowiedź znajdziesz w poniższej poradzie.

Czym jest kaucja aktoryczna?

Z przepisów prawa procesowego wynika, że powód, który nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, jest obowiązany złożyć kaucję na zabezpieczenie kosztów procesu. Kaucja taka nosi miano kaucji aktorycznej. Jest traktowana jako zabezpieczenie. Źródłem obowiązku złożenia kaucji aktorycznej jest postanowienie sądu, wydane na żądanie pozwanego.

REKLAMA

Polecamy: Jakie należności może pokryć zabezpieczenie należytego wykonania umowy?

Wyjątki od wnoszenia kaucji aktorycznej

Nie zawsze jednak obowiązek wniesienia zabezpieczenia w postaci kaucji aktorycznej wystąpi. 

Powód nie ma go w następujących przypadkach:

  1. Jeżeli ma w Rzeczypospolitej Polskiej majątek (własność i inne prawa majątkowe, między innymi wynikające ze stosunków zobowiązaniowych), wystarczający na zapłatę kosztów, co oznacza, że nie ma obaw co do uregulowania tych kosztów przez powoda, ponieważ majątek jest co najmniej równy lub większy od prawdopodobnych kosztów. Należy przy tym zaznaczyć, ze taki stan musi trwać w czasie całego procesu.
  2. Jeżeli przysługuje mu lub uzyskał zwolnienie od kosztów sądowych (zarówno na mocy przepisów, jak i na wniosek). Nieco problematyczna może być sytuacja, gdy powód uzyskał jedynie częściowe zwolnienia od kosztów. Przyjmuje się jednak, że i wówczas przysługuje mu możliwość niewnoszenia kaucji aktorycznej. Oznacza to jednocześnie, że w razie cofnięcia takiego zwolnienia, pozwany może żądać złożenia kaucji.
  3. W sprawach z powództwa wzajemnego, co oznacza tyle, że obowiązku złożenia kaucji nie ma pozwany cudzoziemiec, który występuje wobec powoda z powództwem wzajemnym, a także w sprawach rozpatrywanych w postępowaniu nakazowym, upominawczym i uproszczonym.
  4. W sprawach, które strony zgodnie poddały jurysdykcji sądów polskich. Jest to rozwiązanie dość oczywiste. Jeżeli bowiem strony postępowania zgodnie decydują się na krok jakim jest wybór państwa w którym będzie się toczył proces w ich sprawie, zupełnie nieodpowiednim byłoby uprawnienie powoda do żądania od pozwanego takiego zabezpieczenia. Konstrukcja ta ma na celu zapewnienie równości stronom postępowania i jest pokierowana czystą logiką.
  5. Jeżeli orzeczenie sądu polskiego zasądzające koszty procesu od powoda na rzecz pozwanego byłoby wykonalne w państwie, w którym powód ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedzibę. Sformułowanie tego przepisu nasuwa konieczność badania wykonalności orzeczeń sądów polskich za granicą i jest dosyć skomplikowane. Pozwany jest bowiem zainteresowany nie tylko samą wykonalnością owego orzeczenia w państwie obcym, ale również możliwością skutecznej egzekucji owego orzeczenia. Sprowadza się więc to do ustalenia, czy powód ma wystarczający majątek, z którego może nastąpić egzekucja.

Owe pięć sytuacji wyczerpująco zamyka listę, gdy powód, który nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, nie jest obowiązany do złożenia kaucji aktorycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że nie ma możliwości w drodze analogii kształtowania nowych sytuacji. Wyjątkiem jest przypadek, gdy daną sytuację kształtuje umowa międzynarodowa regulująca problematykę zwolnienia od kaucji. Wówczas może ona stwarzać dodatkowe sytuacje możliwości zwolnienia z kaucji podmiotu związanego z państwem – stroną owej umowy.

Kto może wystąpić z żądaniem kaucji aktorycznej?

Z żądaniem nałożenia na powoda kaucji aktorycznej może wystąpić pozwany. Sąd po zapoznaniu się z materiałem procesowym wydaje postanowienie w tym przedmiocie. Postanowienie takie kończy tę kwestię w procesie, ponieważ nie przysługuje na nie zażalenie.

Polecamy: Jak bronić się przed nakazem zapłaty?

REKLAMA

 Jest to zgodne z koncepcją przyjętą przez Sąd Najwyższy – Izbę Cywilną, który w postanowieniu z dnia 3 maja 1972 r. (sygnatura: I CZ 46/72) również uznał, że na postanowienie nie uwzględniające żądania pozwanego, by powód złożył kaucję na zabezpieczenie kosztów, nie przysługuje zażalenie.

Jest to koncepcja zasługująca na aprobatę. W przepisach normujących instytucję kaucji aktorycznej nie przewidziano zażalenia na postanowienie nie uwzględniające żądania pozwanego, by powód złożył taką kaucję.

Tego rodzaju postanowienie nie kończy również postępowania w sprawie przedmiotowe j- w znaczeniu wymienionym w art. 394 § 1 kpc, nie zamyka ono bowiem stronom drogi do uzyskania wyroku. Wynika z tego, że na omawianego rodzaju postanowienie nie przysługuje zażalenie.

 Zażalenie pozwanego może również zostać odrzucone z przyczyny formalnej, jaką jest wniesienie go po upływie przypisanego prawem terminu. Tak więc zażalenie podlegałoby odrzuceniu, gdyby było niedopuszczalne z przyczyny spóźnionego jego wniesienia. Wobec tego, w przypadku doręczenia pozwanemu odpisu zaskarżonego postanowienia np. w poniedziałek 08. sierpnia 2011r., przewidziany w art. 394 § 2 kpc tygodniowy termin do wniesienia zażalenia upływa w następny poniedziałek tj. w dniu 15 sierpnia 2011r. Wniesienie zażalenia następnego dnia przez nadanie go w placówce pocztowej było już spóźnione, a tym samym podlegało odrzuceniu, jako wniesione po upływie ustawowego terminu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA