| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Finansowanie firmy w czasie kryzysu

Finansowanie firmy w czasie kryzysu

Światowy kryzys gospodarczy coraz mocniej daje znać o sobie również w naszym kraju. Spadek popytu wewnętrznego, spadek zamówień z zagranicy oraz wzrost kursu walut to czynniki, którym również małe firmy muszą pilnie stawić czoła. Bez wątpienia wpływ będzie miała również diametralna zmiana polityki kredytowej banków i firm leasingowych.

Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy mogli przebierać wśród ofert finansowania. Dzisiaj muszą zabiegać o uzyskanie dodatkowych środków na rozwój własnego biznesu. Nawet najwięksi gracze na rynku mają problem z uzyskaniem dostępu do kapitału.

Częstokroć są wręcz nakłaniani przez instytucje finansowe do natychmiastowej przedterminowej spłaty należności. Przedsiębiorcy branż takich jak budownictwo, produkcja materiałów budowlanych, przemysł samochodowy, transport ciężki, nie mogą nawet marzyć o finansowaniu nowych inwestycji. Ewentualnie jest ono dostępne tylko dla niewielkiej części mogącej pozwolić sobie na spłatę wyższych marż za pożyczony kapitał.

Jednocześnie praktycznie wszystkie banki oraz firmy leasingowe bardzo poważnie zmieniły procedury przyznawania kredytu bądź leasingu. Przedsiębiorcy nie mogą już liczyć na niskie opłaty wstępne, ulgową analizę zdolności spłaty należności, czy obniżenie kosztów finansowania. Pewne branże już na początku procesu zaliczane zostają do niepreferowanych, tzn. takich, którym nie udziela się finansowania.

Zobacz: Analiza otoczenia biznesowego firmy

Im szybciej powyższe fakty zakorzenią się w świadomości przedsiębiorców, tym szybciej zrozumieją oni panujące obecnie realia. Wówczas uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej bądź leasingu uznane zostanie z pewnością za sukces.

W obecnej sytuacji coraz cenniejsza, a wręcz niezbędna staje się pomoc doradcy finansowego. Doradca potrafi zidentyfikować i określić potrzeby Klienta i bez zbędnej straty czasu zaoferować realne rozwiązania. Wskaże instytucję finansową gotową sfinansować inwestycję, odpowiednio przygotuje wniosek, dobierze parametry oferty tak, by przedsiębiorca uzyskał pozytywną decyzję, wynegocjuje warunki finansowe, a w przypadku niepowodzenia zaproponuje alternatywne rozwiązanie.

Korzyści płynące ze współpracy z niezależnym doradcą i brokerem dostrzegli nie tylko mali przedsiębiorcy, ale obecnie również firmy o obrotach liczonych w dziesiątkach milionów złotych. Gold Finance posiada w swojej ofercie również rozwiązania umożliwiające poprawę płynności finansowej Klienta, doradza w kwestiach związanych z walutą finansowania, ryzykiem i szansami z nią związanymi.

Niewątpliwym atutem dobrego doradcy jest bieżąca znajomość branży, liczne kontakty i umowy o współpracy oraz duże doświadczenie, również w realizacji trudnych, nietypowych kontraktów.

Panująca obecnie na rynku finansowym sytuacja, dość znacząco zmieniła jego obraz. Niektóre banki i firmy leasingowe, dotychczas uznawane za przodujące, znacznie zmodyfikowały swoją politykę, ograniczyły wręcz akcję kredytową. Również stałym Klientom oferują inne od dotychczasowych warunki finansowania.

Zobacz: Zarządzanie wartością firmy

Na zakończenie wypada przypomnieć fundamentalne zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Bez kapitału biznes nie funkcjonuje. W czasach prosperity inwestuje się, by rozwijać firmę i sprostać konkurencji. W czasach kryzysu natomiast inwestuje się, by przetrwać.

Zbigniew Szczygielski
Dyrektor ds. Leasingu Gold Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK