REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym

Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym /fot. Fotolia
Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sporządzenie zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym jest obowiązkowe dla jednostek, których sprawozdania finansowe podlegają badaniu przez biegłego rewidenta. Po zatwierdzeniu sprawozdania jest ono publikowane łącznie z innymi jego elementami.

REKLAMA

Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym jest sprawozdaniem sporządzanym w celu dostarczenia jego odbiorcom informacji o zmianach, jakie nastąpiły w poszczególnych składnikach kapitału (funduszu) własnego, wraz z podaniem ich przyczyn. Z tego sprawozdania można uzyskać także informacje na temat wielkości przychodów i kosztów odniesionych bezpośrednio na kapitał (fundusz) własny, z pominięciem rachunku zysków i strat, np. na skutek korekty błędów, wyceny instrumentów finansowych, wyników na operacjach związanych z akcjami lub udziałami własnymi. W zestawieniu zmian w kapitale (funduszu) własnym przestawiany jest także proponowany podział zysku lub sposób pokrycia straty. Jak więc można zauważyć, sprawozdanie to dostarcza informacji pozwalających na analizę dynamiki zmian oraz struktury poszczególnych elementów kapitału (funduszu) własnego. Aby jednak było ono przydatne dla odbiorców, powinno być sporządzone z odpowiednią dla danej jednostki szczegółowością, tj. z podaniem sposobu finansowania zwiększeń kapitału (funduszu) własnego oraz przyczyn jego zmniejszenia.

REKLAMA

Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym jest częścią składową rocznego sprawozdania finansowego i jest sporządzane przez jednostki podlegające badaniu przez biegłego rewidenta.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

1. Informacje zawarte w zestawieniu zmian w kapitale (funduszu) własnym

REKLAMA

Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym jest uzupełnieniem informacji o jednostce i obejmuje informacje o zmianach w poszczególnych składnikach kapitału (funduszu) własnego za bieżący okres sprawozdawczy (dane sprawozdawcze) i poprzedni rok obrotowy (dane porównawcze). Jeśli zestawienie to sporządzane jest za inny okres sprawozdawczy niż rok obrotowy, to wykazywane są w nim dane za bieżący okres sprawozdawczy i poprzedni rok obrotowy. Wykazane dane obejmują stany poszczególnych składników kapitału na początek tych okresów, zmiany, tj. zwiększenia i zmniejszenia, jakie w tych okresach miały miejsce, oraz stany na koniec okresów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ustawie, jako załączniki, przedstawione są wzory zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym, które mają charakter otwarty, tj. określają minimalną szczegółowość, z jaką sprawozdanie powinno być sporządzone. Aby zatem zwiększyć użyteczność tego sprawozdania, jednostka może uszczegółowić zakres tytułów zmian, tj. zwiększeń i zmniejszeń poszczególnych kapitałów. Jeśli natomiast w jednostce nie wystąpiły informacje dotyczące poszczególnych pozycji sprawozdania finansowego zarówno w roku obrotowym, jak i za rok poprzedzający rok obrotowy, to przy sporządzaniu sprawozdania finansowego pozycje te należy pominąć. W ostatniej pozycji sprawozdania należy przedstawić informację o przewidywanym stanie kapitału (funduszu), który prawdopodobnie będzie pozostawał w dyspozycji jednostki. W tej pozycji nie są podawane dane porównawcze.

Zobacz serwis: Finanse

Dane liczbowe wykazywane w zestawieniu zmian w kapitale (funduszu) własnym na początek okresu (BO) i na koniec okresu (BZ) powinny być zgodne z danymi ujętymi w pasywach bilansu w poz. A. Kapitał (fundusz) własny. Wynika to z tego, że w obu tych sprawozdaniach przyjmuje się te same kryteria klasyfikacji kapitałów (funduszy).

Jednostki, które nie są zobowiązane do badania sprawozdania finansowego, nie mają obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym. Informacje o zmianach kapitału jednostki te ujawniają w informacji dodatkowej, w części dotyczącej objaśnień do bilansu.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym

W artykule omówiono również co to jest błąd rachunkowości oraz przykłady omawiające tę problematykę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA