| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Kondycja polskich przedsiębiorców

Kondycja polskich przedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju w dniu wczorajszym opublikowało raport o przedsiębiorczości w Polsce. Jak wynika z raportu wyniki gospodarcze można uznać za dobre. Odnotowano wzrost gospodarczy na poziomie 3,6% (jest to jeden z lepszych wyników Unii Europejskiej).

Na koniec 2015 r. bez pracy pozostawało 1.563,3 tyś. osób. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 9,8%, czyli była o 1,6 pkt proc. niższa niż przed rokiem. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie warmińsko – mazurskim (16,3%), najniższą w województwie wielkopolskim (6,2%).

Zwiększa się liczba osób wyjeżdżających zarobkowo za granicę. Polacy wyjeżdżają głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii, popularne są również Irlandia, Holandia, Włochy i Norwegia. Co ciekawe w Norwegii jesteśmy najliczniejszą grupą imigracyjną.

W Polsce cudzoziemcy zatrudniani są głównie w województwie mazowieckim. Ich zatrudnienie koncentruje się głównie w m.st. Warszawa, w powiecie płońskim oraz grójeckim. W powiatach tych zarejestrowano łącznie prawie 40% wszystkich oświadczeń w Polsce.

W 2015 r. koszty pracy zwiększyły się o 3,5% . Mimo odnotowanych w latach 2004-2015 wzrostu kosztów pracy o 79 %, Polska nadal charakteryzuje się najniższymi kosztami pracy w UE. Słabiej opłacanych pracowników można znaleźć tylko w Bułgarii, Rumunii, Litwie, Łotwie i na Węgrzech. Klin podatkowy w Polsce na tle państw Europy Środkowo – Wschodniej pozostaje nadal na dość niskim poziomie, jest też niższy od średniej dla OECD.

Zobacz serwis: Praca

Sytuacja ekonomiczno-finansowa przedsiębiorstw

Liczba zarejestrowanych podmiotów w 2015 r. wzrosła o 65 tyś. W stosunku do roku poprzedniego. Najwięcej zarejestrowanych podmiotów jest w sekcji handel oraz naprawa samochodów.

Jak wynika z opublikowanego 19.10.2016 r. raportu Ministerstwa Rozwoju w zeszłym roku przychody z całokształtu działalności przedsiębiorstw wyniosły 3.088 mld zł. Dynamika przychodów w sektorze prywatnym wyprzedziła dynamikę kosztów. W sektorze publicznym wystąpiła sytuacja odwrotna. Reasumując wynik brutto w sektorze prywatnym wzrósł, w publicznym – obniżył się.

W zeszłym roku w przedsiębiorstwach pracowało 5.191 tyś osób. Liczba pracujących najszybciej zwiększyła się w województwie wielkopolskim oraz pomorskim, najwolniej na Śląsku oraz w województwie świętokrzyskim.

Funkcjonowanie sądownictwa

Sądownictwo ma spory wpływ na pewność obrotu gospodarczego. Dla przedsiębiorców najważniejsza jest szybkość, sprawność oraz efektywność sądów powszechnych. Ma to znaczenie m.in. w dochodzeniu roszczeń z umów. W ubiegłym roku wzrósł (w porównaniu do 2014 r.) wpływ spraw do sądów powszechnych. W 2015 r. wniesiono ponad 15,2 mln spraw. Do sądów powszechnych wpłynęło 1,7 mln. spraw gospodarczych. Jak wynika z rocznego raportu Ministerstwa Rozwoju sądy rejonowe, obarczone w 96% wpływem spraw gospodarczych w 2015 r., zanotowały wzrost wpływu tego typu spraw o 6,8 %. Największy wzrost został odnotowany w Sądzie Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych (o 14,8% w porównaniu do roku poprzedniego), zdecydowanie mniej spraw wpłynęło do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (o 33,4%).

Jak zapewnia w raporcie Ministerstwo Rozwoju trwają prace nad pakietem rozwiązań oczekiwanych przez przedsiębiorców. Propozycje te mają łączyć w sobie problematykę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej z zakresu kilku gałęzi oraz dziedzin prawa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »