| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Dotacje na biznes z Urzędu Pracy

Dotacje na biznes z Urzędu Pracy

Utraciłeś zatrudnienie, nie daj się zwieść czarnym myślom, nie wmawiaj sobie pecha, nie oceniaj swoich umiejętności i dotychczasowych doświadczeń, patrząc przez pryzmat restrukturyzacji… - nie siedź – działaj, a zauważysz w jak krótkim czasie uda Ci się opanować sytuację patową. W poradniku „ Dotacje na biznes z Urzędu Pracy” znajdziesz wskazówki – jak zdobyć pieniądze na własną firmę - własne małe przedsiębiorstwo.

PUP pomaga rozkręcić biznes

Popularny „pośredniak” czyli PUP, istotnie jest pośrednikiem pomiędzy bezrobotnym
a pracodawcą:
• świadczy usługi poradnictwa i informacji zawodowej
• pomaga w aktywnym szukaniu pracy
• inicjuje, organizuje i finansuje Szkolenia i kursy dla bezrobotnych

Środki na podjęcie działalności przyznaje PUP, ale wniosek należy złożyć do Starosty

Wniosek o przyznanie dotacji może zostać przyjęty jeśli:

- w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie odmówił przyjęcia propozycji pracy, szkolenia, bądź przygotowania zawodowego,
- nie otrzymał dotychczas z Funduszu Pracy lub z innych środków publicznych bezzwrotnych, środków na podjęcie działalności
- nie posiadał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Wysokość pomocy określona jest w umowie. Nie może ona przekraczać wysokości sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia (dla spółdzielni socjalnych – pomoc nie może przekraczać czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz trzykrotności na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej złożeniu). 

Maksymalna kwota dotacji - 19.100 zł chyba, że regulamin danego urzędu ustala inną stawkę. W niektórych urzędach kwota dofinansowania wynosi 17.000 zł. 

Osoba, która otrzymała środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, a okres trwania tej działalności był krótszy niż 12 miesięcy lub naruszone zostały warunki umowy, musi dokonać zwrotu przyznanych środków wraz z odsetkami. W razie nie wywiązania się z tego obowiązku, stosuje się przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego. 

Zobacz: Kiedy spółka może korzystać z uproszczeń dotyczących ewidencji instrumentów finansowych?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK