| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Powszechne prawo do zgłaszania dłużników

Powszechne prawo do zgłaszania dłużników

Prawo do informowania biur informacji gospodarczych (BIG) o nierzetelnych dłużnikach przez osoby fizyczne, a nie tylko przedsiębiorców - to najważniejsza zmiana zawarta w rządowym projekcie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych.

4. Przekazywanie pozytywnej informacji gospodarczej. Nowa ustawa ułatwia także przekazywanie do BIG danych o wywiązywaniu się ze zobowiązań. Dzięki temu do biur będą mogły także docierać pozytywne informacje gospodarcze, przekazywane z inicjatywy wierzyciela i za zgodą dłużnika.

5. Sankcje za niewywiązanie się z obowiązków przez wierzycieli i biura. Nowe przepisy nie tylko ułatwią zgłaszanie nieuczciwych dłużników, ale nakładają także konkretne obowiązki na biura i wierzycieli. Za ich niespełnienie będą im grozić sankcje. Najwyższa będzie wynosić 5 mln zł za prowadzenie biura bez spełnienia warunków ustawy. Każdy kto przekaże do biura nieprawdziwą informację lub wierzyciel, który nie zażądał od biura aktualizacji informacji o dłużniku, zapłaci 30 tys. zł. Tą samą kwotę uiści również osoba zobowiązana do udostępniania informacji gospodarczych, która ujawnia nieprawdziwe lub nieaktualne dane.

6. Umożliwienie współpracy i wymiany informacji między BIG a Biurem Informacji Kredytowej (BIK). Nowelizacja ustawy pozwoli na udostępnienie biurom informacji gospodarczej danych bankowych zbieranych przez BIK. Będzie to miało istotne znaczenie dla rozwoju rynku informacji gospodarczych. Przy przekazywaniu danych objętych tajemnicą bankową, niezbędne będzie uzyskanie upoważnienia do konsumenta, którego te dane dotyczą.

7. Możliwość podania innego numeru identyfikacyjnego zamiast NIP Ustawa wprowadza zasadę, że zamiast numeru NIP można podać inny numer identyfikacyjny, a zamiast numeru PESEL – inny numer potwierdzający tożsamość.

Zobacz: Kryzys nakręca popyt w branży kosmetycznej

8. Przetwarzanie informacji archiwalnych do celów statystycznych. Projekt daje także BIG możliwość przetwarzania archiwalnych danych dłużników nie będących konsumentami. Dzięki temu biura będą mogły tworzyć analizy nt. wiarygodności płatniczej podmiotów obrotu gospodarczego, bez łamania przepisów ustawy o ochronie danych osobowych.

Powstała w Ministerstwie Gospodarki nowelizacja ustawy została przyjęta przez rząd 21 kwietnia br. Wkrótce zajmie się nią Sejm.

Projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych to kolejna inicjatywa powstała w Ministerstwie Gospodarki pod kierownictwem wiceministra Adama Szejnfelda w ramach „Pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”.

Źródło:
Biuro Prasowe Ministerstwa Gospodarki www.mg.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »