REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jakie są obciążenia firm? Fot. Fotolia
Jakie są obciążenia firm? Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przez ostatnie lata znacznie rozwinął się sektor handlowy, sektor budownictwa, działalności profesjonalnej, naukowej i przemysłu. Na przestrzeni lat obciążenia finansowe firm w tych sektorach znacznie wzrosły. Firmy coraz częściej muszą zaciągać kredyty, aby utrzymać się na rynku.

W latach  2009-2011 około 90% przedsiębiorstw to nowe firmy (sektor usług, rozrywki, budownictwa, transportu, edukacji i ochrony zdrowia). Były to najczęściej mikro firmy i MSP, zatrudniające od 2 do 16 osób. Działalność była prowadzona regionalnie (40%). Firmy te powstawały w oparciu o kapitał własny, rozpowszechniało się finansowanie unijne oraz kredyty preferencyjne. W kolejnych latach rozbudowano rynek zakwaterowania, gastronomii oraz pośrednictwa finansowego. Ostatnie lata to rozwój sektora informacji i działalności wspierającej biznes, i działalności administracyjnej.  Około 80% podmiotów które powstały po 2011 roku przetrwało powyżej roku. Najczęściej w sektorze informacji, rozrywki, edukacji, komunikacji oraz transporcie oraz działalności specjalistycznej. Niższe wyniki od średniej odnotowano w gastronomii i zakwaterowaniu (zamknięto w ciągu roku około 40% jednostek).

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zyski i straty

REKLAMA

Rynek komunikacji, informacji oraz finansów był rozwijany w skali kraju. Firmy z zakresu gastronomii, zakwaterowania, usług i ochrony zdrowia działały na rynku lokalnym. W roku 2011 19% przedsiębiorstw zanotowało stratę. Zyski uzyskało 80% firm właścicielskich oraz 60% firm z osobowością prawną. Częściej zysków utrzymywały firmy bez pracowników. Zyski osiągnęło 93,9% firm transportowych i magazynowych, 89,8% z sektora opieki zdrowotnej, 89,2% budownictwa, 84,2% działalności specjalistycznej, 83,2% edukacji, 82,0% przemysłu. Strata najczęściej dotyczy rynku nieruchomości (39,7%) oraz kultury i rozrywki – 37,7%.

Ponad 30% firm w pierwszym roku działalności zdecydowało się na inwestycje. Najczęściej w sektorze nieruchomości i informacji, komunikacji – powyżej 50%. Poniżej 30% firm usługowych, administracyjnych, handlu i budownictwa zdecydowało się na inwestycje. Sektor nieruchomości od wielu lat jest obciążony wysokimi kosztami, znacznym przesunięciem w czasie przychodu oraz trudnymi warunkami na rynku. Wiele firm z tego sektora nie może przetrwać. Stale są prowadzone nowe inwestycje i modernizacje, jednak nie każda firma radzi sobie z konkurencją i warunkami gospodarowania. Utrzymuje się rywalizacja o rynek. Wydatki w sektorze informacji dotyczą głównie rynku online i oprogramowania, sprzętu IT. Koszty tych zmian są wysokie, zyski przesunięte w czasie, ale korzyści wysokie i znaczne (rozszerzenie rynku i zainteresowania). Niskie inwestycje utrzymywały się w ostatnich latach w zakresie usług specjalistycznych.

Wniosek o udzielenie kredytu technologicznego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kredyty źródłem kapitału

REKLAMA

Ponad 74,5% inwestycji było częściowo opartych o środki własne. Najczęściej dotyczyło sektora informacji, komunikacji, administracji (90,5%). Kredyty były źródłem kapitału dla 32,1% firm, głownie z zakresu zakwaterowania, gastronomii oraz przemysłu. Subwencje i pożyczki poza bankowe dotyczyły 19,5% firm transportowych, 13,0% firm edukacyjnych. Warunki kredytowe w ostatnich latach znacznie się pogorszyły, firmy nadal mają ograniczone możliwości działania i zysku. W efekcie koszty zaciągniętych kredytów realnie znacznie wzrosły. W kolejnych latach tendencje te będą się utrzymywać, kredyty będą dalej drożeć.

Około 48,4% nowych firm nie napotykało barier dla działalności gospodarczej. Najczęściej (49,3%) dotyczyło firm prywatnych oraz firm bez pracowników najemnych. Firmy z zakresu ochrony zdrowia w 66,8% najczęściej zgłaszały brak barier działalności. Ponad 33,9% firm zgłaszało bariery popytowe, 3,7% ograniczenia podażowe. Około 23,5% firm przemysłowych zgłaszało obie trudności. Ponad 14,0% podmiotów z ograniczeniami popytowymi i podażowymi miało trudności by przetrwać na rynku. Bariery popytowe zgłaszały firmy z sektora finansowego (51,2%), usługowej (46,4%), kultury (46,4%) i handlowych (45,2%). Bariery popytowe i podażowe dotyczyły sektora przemysłowego, zakwaterowania i gastronomii (19,4%) oraz informacji i komunikacji (16,2%). Zazwyczaj jako barierę popytowa firmy podawały konkurencje (75% podmiotów), najczęściej w zakresie cen (58,8%) oraz rozpoznawalności firmy (49,1%). Często podawano za barierę ograniczony budżet konsumentów (54,5%). Wiele nowych firm było ukierunkowanych na klientów o wysokich dochodach. Ograniczenia podażowe dotyczyły firm administracyjnych , przemysłowych i  budowlanych (średnio 6,8%). Jako inne czynniki ograniczające podawano problemy ze środkami kapitałowymi (79,1%), problemy ze ściąganiem należności  (36,0%) oraz problemy z kredytami (32,8%). Znacznym obciążeniem był brak kadry (21,0%). Problemy kredytowe często dotyczą sektora pośrednictwa finansowego. Brak kadry utrudnia działanie firm nieruchomości i budownictwa. Firmy transportowe często zgłaszały problemy z technologią (oprogramowanie logistyczne, administracyjne, obsługi oraz sprzęt IT). Brak surowców zgłaszały firmy przemysłowe.

Wniosek o udzielenie kredytu technologicznego

Wskaźnik przetrwania na rynku w pierwszym roku działania określa się na poziomie 70,2%. W kolejnych latach wzrasta do 85,5%. W okresie 2009-2012 upadło 39,3% firm ochrony zdrowia, 57,8% z branży nieruchomości i wsparcia firm 42,2%. Najgorsze wyniki dotyczyły sektora horeca, upadło 80,8%. Wskaźnik przetrwania firm był wyższy dla grupy wiekowej 40-44 lat oraz z wykształceniem wyższym i pomaturalnym. Ważne było również doświadczenie i praca wcześniejsza. Ponad 15,0% firm zmieniło swój profil działalności, szczególnie zakresu usług dla ludności. W 2012 znacznie rozwinął się rynek handlowy, obsługa nieruchomości i firm, ochrony zdrowia, transportu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA