REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planowanie projektów inwestycyjnych - priorytet IX

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Pieniądze./ Fot. Fotolia
Pieniądze./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzanie inwestycji na rzecz poprawy efektywności w Polsce jest zahamowane przez nadmierną biurokrację oraz złe przygotowanie projektów inwestycyjnych. Poprawa efektywności w użytkowaniu i produkcji energii jest pracochłonna i kosztowna. Ryzyko oraz wielkość stopy zwrotu są najważniejszymi miernikami oraz motywami wprowadzania inwestycji dla innowacji i modernizacji na rynku energii. Znaczne nakłady początkowe są ograniczeniem na wiele lat.

REKLAMA

Korzyści wymieniane przez przedsiębiorców opierają się na rozszerzeniu rynku zbytu oraz ograniczeniu kosztów działania w wielu dziedzinach. Wprowadzenie polityki na rzecz efektywności wymaga znacznych zmian wewnętrznych, szkolenia personelu oraz kapitału. W wielu firmach efekty są widoczne dopiero po kilku latach. Zmiany w przedsiębiorstwie są krytykowane przez kadrę zarządzającą i pracowników, niechęć jest znaczna barierą dla innowacyjności i modernizacji.

REKLAMA

Z programu IiŚ – priorytet IX korzystają przedsiębiorstwa, samorządy terytorialne oraz instytucje. Samorządy są słabo zaangażowane w ten projekt, brak rozeznania i planu nie pozwala na wykorzystanie kapitału z funduszy strukturalnych.  Instytucje również rzadko korzystają z tych środków. Najczęściej beneficjentami są przedsiębiorstwa produkcyjne z sektora MSP. Wiele z tych firm nie ma przygotowania do planowania i wprowadzania nowych inwestycji. Wiele wniosków z IiŚ priorytetu IX jest odrzuconych lub poprawianych. Wykorzystanie środków jest niskie, szacuje się na 30%. Na następne lata przewiduje się następne konkursy oraz przesunięcia środków na nowe cele. Ograniczenie środków dotyczy rynku energii z biomasy, kapitał ma być przeznaczony na magazyny i modernizacje procesu produkcji (wprowadzenie oszczędności energii oraz wykorzystanie OZE). Nowe środki są kierowane na techniki produkcji oraz edukację pracowników i kadry.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Źródło: Sprawozdanie roczne POIiŚ, 2010, fundusze strukturalne.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największe wydatki na program efektywności energetycznej notuje się w rejonie północnym oraz na obszarze Sudet. Nowe źródła energii – gaz ziemny oraz modernizacje produkcji (Sudety) są priorytetowymi inwestycjami. Budowa i zmiany w procesie dystrybucji i użytkowania energii dotyczy wielu województw – zarówno metropolitalnych jak i słabo zagospodarowanych. Zapotrzebowanie na energię na obszarach miejskich stale rośnie, wprowadza się czystą energię oraz bezpieczny system przesyłu. Urządzenia są dostosowywane, aby zapewnić oszczędność energii i kapitału. Obszary słabej rozwinięte poprzez inwestycje w infrastrukturę energetyczną mogą uzyskać tańsze źródła energii, praktyczne i korzystne warunki dla działalności produkcyjnej i usługowej. Najniższe zainteresowanie funduszami IiŚ jest w centralnej Polsce oraz w województwie łódzkim i na Górnym Śląsku.  

Źródło: sprawozdanie roczne PO IiŚ, 2010, fundusze strukturalne.pl

Zobacz: Czwarta ustawa deregulacyjna - zapowiedzi Ministra Gospodarki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA