REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ poziomu zapasów na wynik finansowy firmy

Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
Zapasy finansowe firmy
Zapasy finansowe firmy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zależności pomiędzy przychodem i kosztami a wynikiem finansowym firmy są dostrzegalne i rozumiane nieomal intuicyjnie. Przedsiębiorca dąży do tego by, o ile to możliwe, zwiększać obroty, jednocześnie dbać by kontrolować koszty ponoszone na prowadzenie działalności i ograniczać wydatki. W praktyce, zależności te nie są aż tak proste.

REKLAMA

Obroty zwiększa się szukając nowych klientów lub zdobywając nowe rynki. Kierownictwo firmy zastanawia się nad prowadzoną polityką cenową, stosuje akcje promocyjne, wyprzedaże, podnosi lub obniża ceny w zależności od posiadanych informacji i własnej oceny aktualnej sytuacji. Wreszcie inwestuje w marketing i reklamę oraz podnosi kwalifikacje handlowców, licząc na to, że przez to staną się w swojej pracy bardziej efektywni. Koszty natomiast staramy się zmniejszyć analizując je dokładnie, decydując osobiście o wydatkach czy o wyborze dostawcy usług albo towarów.  Ogólnie mówiąc, poświęca się i kosztom i przychodom stosunkowo dużo uwagi i nawet, jeśli nasze kwalifikacje nie są dostatecznie wysokie by zarządzać nimi w sposób optymalny, nie sposób chyba wskazać firmy gdzie tematy te nie są traktowane z powagą, na jaką rzeczywiście zasługują.

REKLAMA

Niestety, nie można tego powiedzieć o zarządzaniu gospodarką magazynową. Fakt, nie znam przypadku deprecjonowania wagi zapasów w funkcjonowaniu firmy, ale znam nieomal wyłącznie przypadki, gdzie kierownictwo firmy nie wie zbyt wiele o takim agregacie problemów gospodarowania zapasami jak: top lista; kwota wypracowanej marży czy stany zerowe, żeby pozostać tylko przy istotnych problemach firm handlowych.  

Tymczasem, poziom zapasów może wpływać i najczęściej wpływa na wynik finansowy firmy w sposób całkowicie bezpośredni. To znaczy, że zbyt mały zapas magazynowy, przekłada się na obroty firmy, zmniejszając je, bo nie można sprzedać tego, czego oczekują klienci. Z kolei zapas nadmierny, podwyższa koszty funkcjonowania, co ma negatywny wpływ na wynik finansowy, kto wie czy nie jeszcze bardziej niepożądany, ponieważ nie tylko są przez to wyższe koszty, ale też spowolniony obrót gotówkowy, bo gotówka zamieniona w „stan magazynowy” leży, bezproduktywnie, na magazynowych półkach czy placach składowych.

Polecamy: Firma w kryzysie: Próg rentowności – praktyczne zastosowania

Ogólny wzór na wynik finansowy firmy można wyrazić następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WF = S * m – K

gdzie:

WF – wynik finansowy;

S – sprzedaż;

m – wypracowana marża;

K- poniesione koszty.

Polecamy: Analiza wykorzystania aktywów, czyli jak pracują pieniądze w firmie

Równanie to, bardzo sugestywnie obrazuje zależność między stanem magazynowym a wynikiem finansowym firmy, dzięki czemu nie powinno to budzić już niczyjej wątpliwości.  Zbyt niski poziom zapasów, niekorzystnie wpływa na sprzedaż (S), zmniejszając wynik finansowy (WF). Poziom zbyt wysoki, zwiększa koszty, w tym przypadku koszty zapasów (KZ), co wywiera również negatywny wpływ na wynik. 

KZ = Kz + Km

Km = Kf + Ks + Kst

gdzie:

KZ - koszty zapasów;

Kz - koszty zakupu, tj. koszty związane bezpośrednio, lub pośrednio z czynnościami poprzedzającymi przyjęcie towaru do magazynu np. transportu, ubezpieczenia, utrzymania służb handlowych, w tym pensje, telefony, delegacje, wyposażenie itd.

Km - koszty magazynowania, w tym:

Kf - koszty finansowania zapasów – zamrożone fundusze własne i odsetki od kredytów i pożyczek;

Ks - koszty składowania zapasów, a więc opłaty za powierzchnię magazynową, wynagrodzenia, energia, amortyzacja

Kst - koszty starzenia się zapasu, ubytki, obniżki ceny na towary posezonowe i uszkodzone.

Wykazanie roli poziomu zapasów w kształtowaniu wyniku finansowego firmy, pozwala spojrzeć na gospodarkę magazynową i politykę zakupów bardziej krytycznie, co w czasach ocenianych jako wymagające szczególnej dbałości o wysoką efektywność, może być wyłącznie przyczyną korzyści w funkcjonowaniu każdej firmy, gdzie do tej pory, aspektu tego nie podnoszono w sposób wyżej prezentowany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA