REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykorzystać informację o „zysku surowym”?

Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
Surowy zysk
Surowy zysk
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca ma szansę na przyjęcie dużego zamówienia. Na co powinien zwrócić uwagę? Ekspert wyjaśnia w jaki sposób można wykorzystać informację o „zysku surowym”.

Przedsiębiorstwo ma zagwarantowany portfel zamówień na produkcję 12 550 sztuk produkowanego wyrobu po satysfakcjonującej cenie 35pln za sztukę. Dochód od każdego wyprodukowanego i sprzedanego egzemplarza wyrobu, to 4,75pln. Moce przerobowe firmy sięgają 14 000 sztuk.  Zgłosił się kontrahent, gotów kupić 1 300 sztuk, ale stawia warunek – zapłaci za dostawę 32 500pln, gotówką, w przedpłacie. To oznacza cenę o 10pln niższą, od dotychczas wynegocjowanej, w portfelu zamówień. Przy kalkulowanym dochodzie, na poziomie 4,75pln na każdej sztuce wyrobu, na pierwszy rzut oka, taka różnica w cenie wydaje się być trudna do zaakceptowania. To o ponad 5pln mniej, na każdej sztuce wyrobu z nowego kontraktu (10pln - 4,75pln = 5,25pln), niż wcześniej kalkulowany dochód (sic!).

REKLAMA

Czy szef firmy powinien przyjąć to zamówienie przy założeniu, że będzie kierować się wyłącznie kalkulacją kosztów, szacując, możliwy do osiągnięcia, zysk?

Polecamy: Firma w kryzysie: Próg rentowności – praktyczne zastosowania

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, szef powinien ponownie sięgnąć do kalkulacji wyrobu i przypomnieć sobie niektóre wielkości:

  1. koszty stałe, kalkulowane dla tego wyrobu, to 146 835pln, co w przeliczeniu na jedną sztukę, dało kwotę 11,70pln (146 835pln / 12 550pln).
  2. jednostkowe koszty zmienne, to 18,55pln;
  3. zysk firmy to 4,75pln/sztuka ( 35pln - 11,70pln + 18,55pln = 4,75pln), a więc 59 612,5pln, zysku łącznie, ze sprzedaży 12 550 sztuk wyrobu (4,75pln * 12 550 sztuk = 59 612,5pln).

Przy powyższych wyliczeniach, podejmując decyzję o przyjęciu zamówienia na dodatkowe 1 300 sztuk wyrobu, przy cenie sprzedaży 25pln za jedną sztukę (32 500pln/1300 = 25pln), można spodziewać się aż 6,45 pln jednostkowego zysku (25pln - 18,55pln = 6,45pln). A to dzięki temu, że koszty stałe działalności przedsiębiorstwa są już pokryte portfelem wcześniejszych zamówień (12 550 sztuk). Taką ofertę, ze strony klienta, szef firmy zaakceptuje ze sporą satysfakcją. Przedsiębiorstwo zarobi dodatkowe 8 385pln (1300 sztuk x 6,45pln = 8 385pln), co zwiększy spodziewany zysk względem pierwotnie oczekiwanego (59 612,5 pln), aż o ca 14,1% (59 612,5pln + 8 385pln = 67 997,5pln). Trudno by było odmówić nowemu klientowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ta nadspodziewanie korzystna kalkulacja, jest możliwa do zaobserwowania, dzięki pojęciu „zysku surowego” (Zs).  Zysk ten wyznacza się odejmując od łącznych przychodów z tytułu sprzedaży 439 250 pln (12 550 * 35 pln = 439 250 pln), łącznych kosztów zmiennych (12 550plm * 18,55pln = 232 802,5pln).

Zs= P-Kz

gdzie:

Zs- zysk surowy;

P  - suma przychodów;

Kz- suma kosztów zmiennych.

439 250pln – 232 802,5pln = 206 447,5pln

Zs = 206 447,5pln

Z kolei zysk surowy (Zs), pomniejszony o sumę kosztów stałych (Ks), wyznacza dochód firmy (D).

D = Zs – Ks

gdzie:

D  - dochód firmy

Ks – suma kosztów stałych.

206 447,50pln – 146 835 =  59 612,5pln

D = 59 612,5pln

Polecamy: Firma w kryzysie – restrukturyzacja zobowiązań

Jeśli wcześniej zakontraktowana produkcja zabezpiecza pokrycie kosztów stałych prowadzonej działalności, to kolejne otrzymane zamówienia, w ramach wolnych mocy przerobowych, mogą być opłacalne w realizacji nawet, jeśli cena sprzedaży będzie znacząco niższa niż dotychczasowa. Dolną granicą tej ceny, jest kwota kosztów zmiennych – w naszym poglądowym przykładzie, to kwota 18,55pln za jedną sztukę wyrobu. Aby przeprowadzenie takiego rachunku było możliwe, konieczne jest rozdzielenie w firmie kosztów stałych i zmiennych prowadzonej działalności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA