| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Optymalizacja kosztów przez ergonomię

Optymalizacja kosztów przez ergonomię

Rozwiązania ergonomiczne mogą być traktowane jako inwestycja. Skutecznie wprowadzone przyczyniają się do podniesienia efektywności oraz pozwalają osiągnąć wysoką stopę zwrotu. W jaki sposób wdrożyć rozwiązania ergonomiczne w firmie?

Case study

„Jako przykład, można podać korzyści jakie wyniosła z audytu firma zajmująca się kompleksowym zarządzaniem cyklu gospodarki odpadowej i wodno-ściekowej - – komentuje Maciej Zdrodowski, Główny Specjalista ds. Ergonomii w Medicover - Przeprowadzone badanie dowiodło, że firma ponosi duże straty w procesach transportu. Rocznie występowało ok. 10 zdarzeń wypadkowych na schodach, przez co ponoszono straty w wysokości ok. 50 tys. rocznie. W wyniku rekomendacji po audycie zakupiono pięć wózków trójkołowych, do czynności związanych z transportem przedmiotów po schodach. Ich koszt to 3000 zł. Dzięki temu nie tylko zlikwidowano problem wypadków na schodach w kolejnych latach, ale także zmniejszono liczbę pracowników, którzy byli wymagani do wykonywania tej czynności. Zwrot z inwestycji nastąpił już w okresie od 51 do 80 dni (wskaźnik spłaty to od 0,14 do 0,22). Wskaźniki ROI w pierwszym roku wahają się od 3,6 do 6,3, ale już w następnych latach mogą wynosić prawie 36 (co oznacza zwrot niemal 36 zł za każdą zainwestowaną złotówkę). Dla poszczególnych obszarów wskaźnik produktywności wyniósł od 0,25 do 0,88, co odpowiada wzrostowi produktywności o 25– 88%.”

PRZED

PO

ręczny transport (zespołowy) ciężkich i niewygodnych przedmiotów po schodach

transport po schodach przy użyciu wózków trójkołowych

wysoki zakres ryzyka powstania dolegliwości

niski zakres ryzyka powstania dolegliwości

praca wykonywana przez dwóch pracowników

praca wykonywane przez jednego pracownika,

średnio 10 zdarzeń wypadkowych rocznie związanych z transportem po schodach

bez urazów związanych z transportem po schodach w kolejnym roku.

straty wynoszące  przeciętnie 50 000 zł rocznie.

bez strat

Polecamy: Opłaty środowiskowe 2012 - ewidencja

Ergonomia to optymalizacja kosztów

Zarządzanie ergonomicznymi czynnikami ryzyka oraz systemowe podejście do optymalizacji warunków pracy  i zdrowia pracowników przynosi firmom znaczne korzyści biznesowe – poprawę produktywności a także wysoki zwrot z inwestycji. Wielu pracodawców do podjęcia działań „zmuszają” wymogi prawne i korporacyjne, narzucające wdrażanie standardów  lub wytycznych ergonomicznych, jakie obowiązują w danej branży czy w konkretnym przedsiębiorstwie. Takie wytyczne oraz utrzymywanie higienicznych, bezpiecznych warunków pracy przekładają się na obniżenie zarówno kosztów bezpośrednich – medycznych, pracowniczych, ubezpieczeniowych, jak i pośrednich – leczenia, zastępstwa i absencji.

Przedsiębiorcy coraz częściej sami skłaniają się ku zaawansowanym systemom ergonomicznym, dostrzegając ich opłacalność. Od 2006 roku, firma Medicover przeprowadziła w Polsce kilkadziesiąt audytów i projektów ergonomicznych oraz dziesiątki szkoleń, wskazując przedsiębiorstwom drogę do zminimalizowania ryzyka wypadkowego i idących za tym kosztów. 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »