REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

 SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego
Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

REKLAMA

REKLAMA

Sektor publiczny nie posiada wystarczających środków na finansowanie infrastruktury, ani na jej późniejsze utrzymanie. Wybudowanie obiektów infrastruktury pociąga za sobą kolejne inwestycje wspomagające i uzupełniające. Istniejąca infrastruktura natomiast wymaga finansowania bieżących wydatków na jej utrzymanie. Wydatki na poprawę i budowę nowej infrastruktury są niezbędne, gdyż stymulują wzrost gospodarczy regionu, a to stwarza zapotrzebowanie na kolejne inwestycje. Dlatego niezbędne jest poszukiwanie nowych źródeł finansowania inwestycji.

Model PPP

Mechanizm działania partnerstwa publiczno-prywatnego pozwala na realizację projektu bez konieczności angażowania środków publicznych. W modelu PPP to partner prywatny odpowiedzialny jest za dostarczanie określonej usługi, bierze on udział w finansowaniu, realizacji i eksploatacji projektu przez określony czas. Partnerstwo publiczno – prywatne nie jest zatem celem samym w sobie, jest metodą sprawniejszej realizacji celów publicznych. O tym właśnie powinny pamiętać władze rozważając nawiązanie współpracy z sektorem prywatnym.

REKLAMA

REKLAMA

Ważna jest także wnikliwa analiza, gdyż PPP nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem. Jeżeli wszystko sprawnie zostanie przeprowadzone, obie strony mogą liczyć na korzyści wynikające z inwestycji. Najważniejszym elementem wpływającym na efektywność jest sprawny podział zadań, a co za tym idzie i ryzyk.

Podział ten powinien zostać dokonany na zasadzie: za każde zadanie w ramach przedsięwzięcia odpowiada ta strona, która wykona je efektywniej wedle przyjętych uprzednio kryteriów efektywności, czyli z największą korzyścią dla interesu publicznego. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o to, żeby w projekcie PPP każde ryzyko zostało przeniesione na ten podmiot, który jest najlepiej przygotowany do tego, aby nim zarządzać i posiada wszelkie niezbędne narzędzia do jego realizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu można dużo sprawniej wykonać działanie oraz obniżyć łączne koszty przedsięwzięcia.

Ważna jest możliwość skorzystania przez podmiot publiczny z wieloletniego doświadczenia i wiedzy partnera prywatnego. Partner prywatny jest tu gwarantem terminowości zakończenia projektu.

Porównaj: Jak efektywniej wykorzystać środki unijne poprzez zastosowanie Partnerstwa Publiczno -Prywatnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaleta modelu PPP

REKLAMA

Zaletą modelu PPP jest możliwość zmniejszenia kosztów przedsięwzięcia, gdy podmioty uczestniczące w partnerstwie trafnie określą warianty współpracy. Oszczędności można także szukać w odpowiednim sprzężeniu procesów projektowania przedsięwzięć z ich realizacją w ramach jednego kontraktu. Może być osiągnięta szybsza realizacja projektu dzięki ścisłej współpracy projektantów i realizatorów, a to również przyczyni się do obniżenia ogólnych kosztów inwestycji. Ponadto, dzięki szybszej realizacji projektu maleje ryzyko niedotrzymania terminów i związanych z nim opóźnień, strat czy też kar umownych. Partner prywatny w ramach współpracy ma możliwość świadczenia usług na dużą skalę, co umożliwia mu obniżenie kosztów dostarczenia usług. Przeprowadzone badania na rynku brytyjskim pozwoliły zauważyć, że projekty realizowane w ramach PPP pozwoliły osiągnąć oszczędności rzędu 17% w porównaniu z tradycyjnymi systemami budowy przez sektor publiczny.

Innowacyjność partnera prywatnego może być bardzo cenna i przydatna dla sektora publicznego. Współpraca sektora prywatnego z publicznym może zaowocować dostępem do wiedzy i zasobów technicznych nieosiągalnych dla sektora publicznego. Sektor prywatny jest w stanie poprzez swoje powiązania korporacyjne wykorzystywać zasoby finansowe i technologiczne wielokrotnie przekraczające zasoby możliwe do zainwestowania przez sektor publiczny.

Rola innowacyjnego partnera prywatnego jest bardzo cenna ze względu na możliwość dostarczenia przez niego nowoczesnych usług wymagających zaangażowania wysoko zaawansowanych technologii, a także może pomóc w osiągnięciu lepszych wskaźników ekonomicznych świadczonych dotychczas usług.

Polecamy serwis Fundusze unijne

Niewątpliwą korzyścią jest również polepszenie stanu infrastruktury. Sektor publiczny nie jest zmuszony do cięcia wydatków, a zatem pogarszania jakości świadczonych usług. Poprzez realizację działań infrastrukturalnych pobudza się przedsiębiorczość w regionie, a polepszenie kondycji lokalnych przedsiębiorstw przyczynia się do wzrostu gospodarczego i wpływa na lokalny rynek pracy.

Model PPP powoduje polepszenie standardów administracji publicznej. Dzięki współpracy w ramach partnerstwa, pracownicy samorządowi mogą porównywać własne metody pracy z metodami stosowanymi w przedsiębiorstwie-partnerze. Administracja publiczna może więc ulepszać metody swej działalności w sposób podobny do przedsiębiorstwa, oceniać i planować swoje przedsięwzięcia w sposób, który uwzględnia ekonomiczne realia.

Katarzyna Fecko - Kierownik Działu Doradztwa SmartConsulting S.K.A

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA