| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak legalnie sprzedawać alkohol?

Jak legalnie sprzedawać alkohol?

Na prowadzenie sprzedaży, zarówno detalicznej jak i hurtowej, napojów alkoholowych przedsiębiorca powinien mieć zezwolenie (zwane potocznie „koncesją na alkohol”).

- do 31 stycznia;

- do 31 maja;

- do 30 września;

Czas obowiązywania wydawanych zezwoleń

Zezwolenia na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych wydaje się na czas oznaczony:

- w przypadku sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, czyli „na wynos” (sklepy detaliczne) – zezwolenie wydaje się na okres nie krótszy niż 2 lata;

- w przypadku sprzedaży alkoholu w punktach gastronomicznych – zezwolenie wydaje się na okres nie krótszy niż 4 lata.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Podstawowe warunki prowadzenia sprzedaży alkoholu

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania (pod groźbą cofnięcia zezwolenia) sprzedaży i podawania napojów alkoholowych

1. osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości;

2. osobom do lat 18;

3. na kredyt lub pod zastaw.

W przypadku wątpliwości, co do pełnoletności nabywcy - sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

1. stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ alkoholu albo

2. obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3


Przedsiębiorca sprzedający alkohol ma obowiązek zaopatrywania się w napoje alkoholowe u producentów i przedsiębiorców posiadających odpowiednie zezwoleniena sprzedaż hurtową napojów alkoholowych. Za naruszenie tego obowiązku grozi cofnięcie zezwolenia.


Zezwolenie na sprzedaż alkoholu może być też cofnięte np. w przypadku powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży - gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego.


Nie wolno sprzedawać alkoholu przez internet, „na telefon” i „na zeszyt”. Tak twierdzi oficjalnie Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zdaniem PARPA jednym z elementów kontroli handlu alkoholem (przez np. straż miejską) powinno być sprawdzenie, czy kontrolowany przedsiębiorca nie prowadzi sprzedaży za pośrednictwem internetu lub z dostawą na telefon, co z kolei powinno stanowić podstawę do wszczęcia postępowania w związku z naruszeniem zakresu udzielonego zezwolenia.


Ponadto jak już wspomniano wyżej ustawa o wychowaniu w trzeźwości nie pozwala sprzedawać alkoholu na kredyt. Teoretycznie oznacza to, że nie można sprzedawać alkoholu „na zeszyt”, „na krechę”, czy nawet przyjmując zapłatę kartą kredytową. Piszemy „teoretycznie”, bo powszechnie wiadomo, że zakaz ten nie jest raczej respektowany.

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Huczko

ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak uzyskać pozwolenie na sprzedaż alkoholu?
Jak uzyskać pozwolenie na sprzedaż alkoholu?

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK