| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak cudzoziemcy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce?

Jak cudzoziemcy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce?

Cudzoziemcy mają również prawo korzystać z obowiązującej polskich obywateli swobody podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Jednak nie wszyscy cudzoziemcy mogą to robić na takich samych zasadach.

- w gminie właściwej według głównego miejsca wykonywanej działalności na terytorium Polski, gdy osoba zagraniczna zachowuje miejsce stałego pobytu poza terytorium Polski (art. 7a ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej, Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn.zm.).

Zobacz: Jak wygląda procedura po zgłoszeniu wynalazku do Urzędu Patentowego?

C.Osoby zagraniczne inne niż wymienione powyżej w pkt A i pkt Bmają prawo do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej wyłącznie w formie spółki:

- komandytowej,

- komandytowo-akcyjnej,

- z ograniczoną odpowiedzialnością i

- akcyjnej,

a także do przystępowania do takich spółek oraz obejmowania bądź nabywania ich udziałów lub akcji, o ile międzynarodowe nie stanowią inaczej.

Działalność ta jest rejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.

D. Oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych

Przedsiębiorcą zagranicznym jest osoba zagraniczna wykonującą działalność gospodarczą za granicą.

Jeżeli osoba zagraniczna zarejestruje się w polskiej ewidencji działalności gospodarczej lub polskim KRS, to jest polskim przedsiębiorcą (działającym wg prawa polskiego).

Natomiast, jeżeli cudzoziemiec jest przedsiębiorcą zarejestrowanym w innym państwie, to może (w ramach swojej zagranicznej działalności) tworzyć w Polsce jedynie oddziały lub przedstawicielstwa swojego przedsiębiorstwa.

Dla wykonywania działalności na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni mogą, na zasadzie wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały lub przedstawicielstwa z siedzibą na terytorium RP.

Przy ich tworzeniu przez przedsiębiorców zagranicznych z państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) obowiązują takie same zasady jak w przypadku przedsiębiorców polskich.

Transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych - fuzja i inkorporacja

Jak założyć przedstawicielstwo w Polsce

Utworzenie przedstawicielstwa osoby zagranicznej wymaga wpisu do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, prowadzonego przez Ministra Gospodarki.

Przedmiotem działalności takiego przedstawicielstwa może być wyłącznie prowadzenie działalności w zakresie reklamy i promocji samego przedsiębiorcy zagranicznego

Także osoby zagraniczne powołane do promocji gospodarki kraju ich siedziby mogą utworzyć przedstawicielstwo, jeżeli zakres takiego przedstawicielstwa obejmuje wyłącznie promocję i reklamę gospodarki tego kraju.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK