| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kiedy przedsiębiorca może ponieść odpowiedzialność karną?

Kiedy przedsiębiorca może ponieść odpowiedzialność karną?

Przedsiębiorca występuje w obrocie gospodarczym w wielu rolach – reprezentanta przedsiębiorstwa, pracodawcy, kontrahenta. Działanie w każdej z tych ról niesie ze sobą potencjalne ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej. Sprawdź, kiedy może dojść do naruszenia prawa karnego. Poradnik nie obejmuje odpowiedzialności karnoskarbowej, o której przeczytasz w serwisie Podatki

Bez znaczenia jest, czy przywłaszczone rzeczy pozostają nadal w bezprawnym posiadaniu przedsiębiorcy czy też zostały przez niego zużyte w inny sposób.

Czy brak zapłaty to oszustwo?

Nie zawsze. Sam fakt niezapłacenia kontrahentowi nie wystarcza do uznania przedsiębiorcę za winnego popełnienia przestępstwa oszustwa. Jak wskazuje praktyka sądowa, sytuacje takie są głównym powodem składania przez pokrzywdzonych zawiadomień o popełnieniu przestępstwa.

Zarzut popełnienia przestępstwa oszustwa na szkodę kontrahenta zostanie potwierdzony w sądzie, gdy oskarżyciel wykaże, że przedsiębiorca:

- działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej

- doprowadził swojego kontrahenta do niekorzystnego rozporządzenia mieniem

- uczynił powyższe poprzez wprowadzenie go w błąd, albo wyzyskanie jego błędu lub wyzyskanie tego, że nie mógł on należycie ocenić swojego działania.

Ocena czy przesłanki te zostały spełnione zależy od okoliczności konkretnej sprawy i każdorazowo należy do sądu. Przesłanki są opisowe i nie ma jednego szablonu pasującego do wszystkich sytuacji, które niesie życie.

W orzecznictwie sądów przyjmuje się, że jeśli przedsiębiorca:

- ma długi, których wartość przekracza wartość jego majątku i

- zaciąga dalsze zobowiązania z odroczonym terminem zapłaty i

- informuje jednocześnie błędnie kontrahentów, że ma możliwość wywiązania się z obowiązku zapłaty,

to doprowadza tych kontrahentów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd co do swoich możliwości płatniczych.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Z drugiej jednak strony, jeśli w toku długotrwałej współpracy handlowej przedsiębiorca dostarcza drugiemu przedsiębiorcy towar, (mimo, że ten drugi trwale zalega z zapłatą za poprzednio dostarczone partie towaru) - uznaje się, że nie są spełnione przesłanki przestępstwa oszustwa.

Dostawca mógł się, bowiem spodziewać, że nie uzyska zapłaty a dostarczając towar pomimo braku zapłaty za poprzednie partie wziął na siebie ryzyko.

Zapłata na rzecz pokrzywdzonego w toku procesu nie spowoduje uniewinnienia ale będzie miała wpływ na wymiar niższej kary.

Czy karalne są działania na szkodę wierzycieli?

Tak. Przedsiębiorca winien wystrzegać się usuwania, ukrywania, zbywania, darowywania, niszczenia, obciążania, uszkadzania składników swojego majątku wtedy, gdy:

- grozi mu niewypłacalność lub upadłość,

- toczy się przeciwko niemu postępowania egzekucyjne.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »