| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Decydując się na podjęcie działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca musi podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa. Sprawdźmy zatem kiedy będziemy odpowiadać swoim prywatnym majątkiem za długi firmy. W niektórych przypadkach również nasi dłużnicy prywatni będą mogli dochodzić należności z majątku naszej firmy.

Co brać pod uwagę wybierając formę działalności?

Podejmując działalność gospodarcza i decydując się na jej prowadzenie jej w jednej z omówionych wyżej form przyszły przedsiębiorca powinien rozważyć, czy chce ją prowadzić samodzielnie czy z inną osobą.

Winien również wziąć pod uwagę rodzaj planowanej działalności, stopień zaangażowania kapitału w przedsięwzięcie i przewidywany sposób rozliczania się z kontrahentami.

Mając natomiast na uwadze zasady odpowiedzialności majątkiem osobistym za zobowiązania przedsiębiorstwa powinien sobie odpowiedzieć na pytanie jaki uszczerbek w jego majątku osobistym spowoduje ewentualne niepowodzenie w działalności gospodarczej.

Czy uszczerbek ten będzie dla niego znośny, czy też przewidywane ryzyko uzasadnia wybór formy prawnej bardziej skomplikowanej ale jednocześnie zmniejszającej jego odpowiedzialność majątkiem osobistym.

Spółka akcyjna z racji skomplikowanej struktury i wysokiego minimalnego kapitału zakładowego jest przeznaczona dla prowadzenia dużych przedsięwzięć gospodarczych.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga również zaangażowania sporych środków, jednak jej faktyczna dostępność jest szersza. Wkład, który wspólnik wnosi do spółki na pokrycie udziałów może być pieniężny lub niepieniężny (aport).

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Warto jest wyliczyć wartość przedmiotów, które wprowadzamy do nowego przedsiębiorstwa – być może wniesienie ich do spółki w całości lub w części wystarczy na pokrycie udziału i już na starcie będzie można skorzystać z dogodnej formy prowadzenia działalności.

Obecnie Sejm pracuje nad rządowym projektem nowelizacji kodeksu spółek handlowych przewidującym obniżenie minimalnego kapitału spółki z o.o. do 5 tys. zł (obecnie 50 tys. zł) i spółki akcyjnej do 100 tys. zł (obecnie 500 tys. zł). Jeżeli ten projekt zostanie uchwalony i wejdzie w życie, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stanie się znacznie bardziej dostępną formą dla małych przedsiębiorców niż dotąd. Przynajmniej, jeśli chodzi o wymagany na starcie kapitał.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK