reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Decydując się na podjęcie działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca musi podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa. Sprawdźmy zatem kiedy będziemy odpowiadać swoim prywatnym majątkiem za długi firmy. W niektórych przypadkach również nasi dłużnicy prywatni będą mogli dochodzić należności z majątku naszej firmy.

Gdy ten wkład jest mniejszy od sumy komandytowej, to z majątku osobistego komandytariusza wierzyciel spółki może egzekwować jedynie różnicę między sumą komandytową a wartością wniesionego wkładu.

Jedyne ryzyko, jakie ponosi akcjonariusz spółki komandytowo – akcyjnej, to ryzyko gospodarcze polegające na utracie na wartości posiadanych akcji. Pociągnięcie go do odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki jest niemożliwe.

Zobacz: Kiedy wynalazek może zostać uznany za tajny?

Czy sytuacja Jana K. (z pierwszego przykładu) byłaby inna, gdyby prowadził działalność gospodarczą z inną osobą w formie spółki komandytowej, w której byłby komandytariuszem, suma komandytowa byłaby określona na 50.000,00 zł., wniósłby do spółki wkład o wartości 40.000,00 zł a wyposażenie gabinetu zostałyby zakupione przez spółkę?

TAK W takim przypadku firma X w pierwszej kolejności musiałaby skierować egzekucję do składników majątku spółki (samochód, wyposażenie gabinetu). Dopiero w przypadku, gdyby okazało się, że majątek spółki nie wystarcza na pokrycie całej należności, mogłaby prowadzić egzekucję z majątku osobistego Jana K (kolekcja, motor), jednak z jego majątku osobistego byłaby uprawniona do wyegzekwowania nie więcej niż 10.000,00 zł.

Czy sytuacja Jana K. (z pierwszego przykładu) byłaby inna, gdyby prowadził działalność gospodarczą z inną osobą w formie spółki komandytowo-akcyjnej, w której byłby akcjonariuszem a wyposażenie gabinetu zostałyby zakupione przez spółkę?

TAK W takim przypadku firma X nie miałaby żadnej możliwości skierowania egzekucji do majątku osobistego Jana K.


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – odpowiedzialność członków zarządu

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową, do której wspólnicy wnoszą określone w umowie spółki wkłady i której sprawy prowadzi jej zarząd, w skład, którego mogą wchodzić wspólnicy i osoby spoza ich grona.


Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiadają majątkiem osobistym za zobowiązania spółki, jeśli nie są członkami jej zarządu.

Ich odpowiedzialność jest ograniczona do wartości wniesionych wkładów i wynika z ryzyka gospodarczego, jakie podjęli wnosząc do spółki wkład.

Odmiennie przedstawia się sytuacja członków zarządu, którzy odpowiadają solidarnie majątkiem osobistym za zobowiązania spółki, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Grajda

Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama