| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje?

Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje?

Czym zajmuje się dyrektor techniczny w start-upie, z jakimi trudnościami musi się zmierzyć oraz jaką drogę musi pokonać, by efektywnie zarządzać młodym zespołem?

Sami dość często coś dopisujemy lub zmieniamy, choć nie jestem fanem TDD. Według mnie nie jest potrzebne 100% natychmiastowe testowanie. Testy należy przygotowywać gdy mamy na to zasoby.

Szczególnie ważne jest rozpoczęcie organizowania większej liczby testów w chwili, gdy do zespołu dołączają nowe osoby, gdyż trakcie zapoznawania się z produktem mogą napisać kod, który coś zepsuje. Testy to narzędzie skuteczne na równi z przeglądem kodu, pomagające zlokalizować podobne błędy.

Zobacz także: Biznesplan

Od startupu do firmy: odpowiedzi na pytania nietechniczne

Znajomi często pytają: „Jak długo jeszcze będziecie startupem? Macie już 3/4/5 lat i do tej pory zajmujecie się tylko PR”. To proste: Dopóki hipotetyczne odejście jednego z założycieli grozi zamknięciem projektu, jesteśmy startupem.

Jednak w którymś momencie trzeba przekształcić startup w firmę. W praktyce wiąże się to z zabezpieczeniem wszystkich zagrożeń systemowych związanych z ludźmi.

Firma powinna działać bez względu na to, kto zajmuje się działalnością operacyjną. Wszystkie procesy w zespole powinny być zautomatyzowane i udokumentowane tak, aby główną wartością projektu były procesy i aktywa, a nie tylko zespół założycieli. Dyrektor techniczny powinien zebrać zespół ludzi zainteresowanych projektem z technicznego punktu widzenia.

Jego rola na tym etapie, to budowa zespołu, odpowiednia organizacja procesów z nim związanych oraz dbanie o ich ciągły rozwój zawodowy. Niestety na kodowanie pozostaje na tym etapie niewiele czasu. Kluczową funkcją jest praca z ludźmi.

Jak motywować zespół deweloperów

Moim zdaniem najlepsza motywacja dla zespołu programistów to wymagające i ciekawe zadania. Motywacja powinna być wsparta przez odpowiednie wynagrodzenie, chociaż liczby mogą być poniżej średniej rynkowej.

W takiej sytuacji szybko odpadają ludzie, którzy przyszli dla pieniędzy, a nie dla produktu. Na zachodzie zespół programistów często otrzymuje część firmy przez tzw. option pool — prawo wykupu akcji po minimalnej cenie w momencie, kiedy startup zaczyna odnosić sukces. U nas niestety instrument ten na razie nie cieszy się dużą popularnością, ponieważ nie możemy pochwalić się wieloma kultowymi historiami sukcesu.

Dla porównania weźmy gang Paypal’a. Grupa byłych pracowników Paypal, w skład której wchodzą nie tylko założyciele, dzięki swoim akcjom z option pool została milionerami i stworzyła wiele innych udanych biznesów.

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 28.08.2017

Ekspert:

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zdjęcia

Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje? /Fot. Fotolia
Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje? /Fot. Fotolia

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »