| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje?

Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje?

Czym zajmuje się dyrektor techniczny w start-upie, z jakimi trudnościami musi się zmierzyć oraz jaką drogę musi pokonać, by efektywnie zarządzać młodym zespołem?

Jeśli taka organizacja nie ma miejsca, jeśli strona biznesowa czeka tygodniami lub miesiącami, aż dyrektor techniczny z deweloperami przygotują kod, to jest to „czerwona flaga” ostrzegająca o problemie w zespole. W naszym przypadku było tak: pisaliśmy MVP, posiadając tylko prostą stronę docelową, na którą trafiały zgłoszenia. Nasz dyrektor generalny Kirill Bigaj siadał i samodzielnie obdzwaniał potencjalnych klientów, starając się sprzedać produkt.

Drugi ważny moment to określenie funkcji projektu. Strona biznesowa zawsze będzie wymagać więcej funkcji w danym odstępie czasowym, niż możliwe jest w ogóle wypuścić. Trzeba wybrać. Ponieważ startup ma mało czasu i pieniędzy a klienci i wykonawcy to te same osoby, trzeba zrozumieć, jakie konkretne opcje są potrzebne projektowi oraz jakie funkcje mogą pomóc w ich osiągnięciu.

Dla firm technologicznych nastawionych na realizację przez zakup, ważne jest, aby funkcje mogły wpasować się w daną strategię. Jeśli nie jest to firma spieniężająca, dla niej ważna będzie baza użytkowników tzw. user base, natomiast dla projektów na rynkach lokalnych od pierwszego dnia ważne będą zarobki.

Wybrane funkcje należy dobrze ocenić. Niewłaściwe oszacowanie czasu na ich realizację, jest najczęściej popełnianym świadomym lub nieświadomym błędem.

Zobacz: Mała firma

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że przeciąganie terminów to zły opcja. Jeśli nie dajecie rady, zmniejszcie ilość funkcji, zmieńcie ich objętość tak, aby nie wypaść z grafiku. Wszystko, czego nie zdążycie przygotować w terminie, powinno zostać przeniesione do następnej iteracji rozwoju.

Przy czym od nagromadzenia „długu technicznego” nie ma ucieczki. Należy też pilnować, aby nie dopuścić żadnych błędów krytycznych w architekturze na początkowych etapach rozwoju. Polecam nawiązać kontakt z doświadczonym mentorem bądź utrzymywać więzi z dyrektorami technicznymi innych projektów, którzy przeszli już ten etap i są w stanie coś doradzić.

Mnie pomogły spotkania z innymi dyrektorami ds. technicznych, meetupy, hackathony oraz inne eventy. Pozwolę sobie również przypomnieć, że nie należy zapominać o zasadzie give first: koniecznie pomagaj kolegom po fachu z mniejszym doświadczeniem, kiedy mają pytania, tak buduje się wspólnotę.

Wspólnota pomoże również w doborze baz danych. Na początkowych etapach warto regularnie rozmawiać na ten temat z kolegami, którzy pracowali nad podobnymi produktami. Źle dobrany schemat danych oznacza konieczność ich migracji w przyszłości, co trudno jest nazwać przyjemnymi chwilami.

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 28.08.2017

Ekspert:

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zdjęcia

Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje? /Fot. Fotolia
Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje? /Fot. Fotolia

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »