| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje?

Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje?

Czym zajmuje się dyrektor techniczny w start-upie, z jakimi trudnościami musi się zmierzyć oraz jaką drogę musi pokonać, by efektywnie zarządzać młodym zespołem?

Rozpoczęcie pracy: jak na początku podejmować właściwe decyzje?

Początkowe fazy pracy i pierwsze podjęte decyzje są jednymi z najważniejszych rzeczy dla dyrektora technicznego startupu. Pierwsze kroki to wybór platformy programistycznej, języka programowania i reszty technologicznej sterty, na której podstawie będzie budowany projekt.

Na tym etapie często pojawia się pytanie, a nawet dyskusja: pisać projekt na tym, co już znasz, czy zabrać się za nową technologię? Oczywiście pierwsza opcja jest szybsza, za to druga ciekawsza z punktu widzenia rozwoju zawodowego. Miałem okazję pracować w obu wariantach (w swoim czasie uczyłem się Groovy w podobnych warunkach).

Zobacz: Zakładam firmę

Jednak „ciekawsze” to nie parametr, który decyduje o wszystkim. Aby zbudować udany biznes, logiczniej byłoby zadać sobie pytanie:

Czy jestem w stanie stworzyć architekturę dla skalowalnego projektu na podstawie technologii, którą już opanowałem?

Czy na etapie rozwoju startupu i dużego obciążenia zespołu będę w stanie optymalizować, przepisywać lub skutecznie utrzymywać projekt w danej technologii?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, oto moja rada: pisz w tym, co już znasz. Popracować nad rozwojem zawodowym jeszcze zdążysz, na przykład przy wielojęzykowej architekturze mikrousług.

W naszym przypadku podstawowy projekt w Python był uzupełniony funkcjonalnościami Java i Java Script, a komunikacja z głównym projektem realizowana była przez RabbitMQ. Przy okazji, polecam książkę Sam’a Newmana o tworzeniu mikrousług, można uzyskać do niej bezpłatny dostęp tutaj.

Od początku warto wybrać dobrą platformę programistyczną dla swojego języka programowania, ponieważ pisząc projekt od zera, zestaw zadań jest bardzo podobny i co do większości z nich była już podjęta decyzja. Scaffolding, społeczność programistów, dobry zestaw bibliotek (najlepiej z dużą ilością gwiazd na GitHub) — to rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Szybkość działania platformy i samego języka programowania nie są już tak istotne, chociaż kilka lat temu było to niezwykle ważne. Wyjątek stanowią projekty, gdzie wydajność leży u podstaw sukcesu.

Wypuszczenie MVP i wybór funkcji projektu

Główne zadanie na etapie początkowym to wypuszczenie MVP. Radzę szybko pisać dobry kod i przy tym nie zapominać o komunikacji ze współpracownikami odpowiedzialnymi za część biznesową projektu. Jest niezwykle ważne, aby część zespołu odpowiedzialna za stronę biznesową była zaangażowana w sprzedaż jeszcze przed premierą.

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 28.08.2017

Ekspert:

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zdjęcia

Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje? /Fot. Fotolia
Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje? /Fot. Fotolia

Samochód w firmie59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »