| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Oznaczenie przedsiębiorstwa i ochrona oznaczenia przedsiębiorstwa – cz. II

Oznaczenie przedsiębiorstwa i ochrona oznaczenia przedsiębiorstwa – cz. II

Istnienie różnych rodzajów oznaczeń powoduje trudność w wyborze właściwych środków ochrony. Inaczej wygląda bowiem ochrona w przypadku firmy przedsiębiorcy, inaczej w przypadku oznaczenia przedsiębiorstwa, a jeszcze inaczej w przypadku oznaczeń towarów lub usług. Właściwe zidentyfikowanie podstawy swoich roszczeń może warunkować uzyskanie skutecznej ochrony, w szczególności na drodze sądowej.

Ochrona oznaczenia przedsiębiorstwa

Jak zatem chronić używane przez siebie oznaczenie przedsiębiorstwa, szczególnie w sytuacji, gdy nie jest ono tożsame z firmą przedsiębiorcy?

Podstawowym środkiem ochrony będzie w takiej sytuacji sięgnięcie do ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, w której w art. 5 wskazano, że czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości, przez używanie firmy, nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego, zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorstwa.

Zobacz też: Firma na drodze do zmian. Jak wyjść zza zakrętu na prostą?

Przewidziana w powyższym przepisie ochrona jest niezależna od dokonania przez przedsiębiorcę rejestracji czy zgłoszenia oznaczenia w jakimkolwiek rejestrze. Ochrona powstaje na skutek faktycznego używania tego oznaczenia w obrocie.

Użyte w tym przepisie pojęcie „oznaczenie przedsiębiorstwa” jest terminem szerszym niż nazwa przedsiębiorstwa. Oznaczenie może bowiem zawierać nie tylko słowną nazwę, ale też elementy graficzne wyróżniające przedsiębiorstwo na rynku.

Oznaczenie przedsiębiorstwa nie może wprowadzać w błąd co do tożsamości przedsiębiorstwa. Nie może w szczególności prowadzić do kolizji z oznaczeniem innego przedsiębiorstwa.

Zobacz: Właściciel firmy a nie kierujący autem zapłaci karę

Ustawa wprowadza jedno podstawowe kryterium oceny tego, kto może posługiwać się danym oznaczeniem – jest to kryterium czasowe. Oznacza to, że prawo do posługiwania się danym oznaczeniem ma ten przedsiębiorca, który wcześniej używał tego oznaczenia zgodnie z prawem. Podmiot, który wcześniej używał oznaczenia, nie naruszając praw innych osób („zgodnie z prawem”), może sprzeciwić się używaniu takiego oznaczenia przez innego przedsiębiorcę.

Trzeba pamiętać, że aby dochodzić roszczeń na podstawie art. 5 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, konkurencyjne oznaczenie musi wprowadzać w błąd co do tożsamości przedsiębiorstwa. W konkretnej sytuacji może bowiem okazać się, że nawet bardzo podobne oznaczenie, które jednakże nie powoduje wprowadzenia w błąd, może być przez konkurenta używane do oznaczenia jego przedsiębiorstwa.

Na koniec należy również zaznaczyć, że w orzecznictwie pojawiają się również poglądy, że omawiany przepis chroni nie tylko oznaczenie przedsiębiorstwa, ale również oznaczenie przedsiębiorcy, czyli firmę. W takiej sytuacji omawiany przepis pozwalałby na ochronę również omówionego wcześniej prawa do firmy.

Zobacz również: Rejestracja spółki cywilnej w CEIDG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK