| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Najczęściej popełniane błędy biznesowe

Najczęściej popełniane błędy biznesowe

Każdy przedsiębiorca, który zaczynał działalność gospodarczą wie, że nawet przy najlepszym przygotowaniu nie da się uniknąć pewnych błędów. Tym bardziej w okresie spowolnienia gospodarczego, kiedy wiele firm zaczyna chaotycznie szukać sposobów na przetrwanie.

1. Błędy przy pozyskiwaniu kapitału

W warunkach kryzysu kwestia pozyskiwania kapitału na poszerzenie biznesu czy nową inwestycję nabiera szczególnego znaczenia. Ci, którym się uda teraz zapewnią sobie przewagę konkurencyjną w przyszłości. Warto jest zatem ruszyć z dobrym planem biznesowym i unikać podstawowych błędów.

a. Niewłaściwa współpraca z inwestorami

Przeszkodą w pozyskaniu kapitału może być działanie bez dokładnie opracowanej strategii, brak wskazania realnego popytu na produkty, ignorowanie interesu i ryzyka finansującego projekt, a także brak realizmu w podejściu do danego przedsięwzięcia biznesowego.

Inwestorzy z kolei dbają o nadmierne zabezpieczenie przed ryzykiem finansowym i wolą uczestniczyć w mniejszej ilości, ale dużych projektach, niż pracować nad wielu małymi i niesprawdzonymi przedsięwzięciami.

b. Brak konkretnych propozycji biznesowych

Najczęściej odrzuca się te projekty, które cechuje brak dokładnych wycen i konkretnych propozycji biznesowych, które by w sposób szczególny zwróciły uwagę inwestorów.

W swoich prezentacjach przedsiębiorcy niepotrzebnie skupiają się m.in. na przedstawieniu technologii, która choć i odgrywa dużą rolę, to dopiero w kolejnych etapach negocjacji.

Na starcie trzeba się skupić na analizie wszystkich przygotowanych dokumentów, materiałów i ocen ekonomicznych.

Oprócz podstawowych funkcji pełnią one także rolę wizytówki firmy. Na tym etapie negocjacji warto jest także przedstawić pożądane dane komercyjne, które dotyczą szans rynkowych i możliwych zagrożeń, a także prognozy na przyszłość.

  • Przy opracowaniu strategii pozyskania finansowania Eksperci z Oliwskiej Grupy Konsultingowej radzą zwrócić uwagę na kilka kwestii:  
  • Kredyty daje się pod realność spłaty, a nie pod zabezpieczenie, które mimo wszystko trzeba mieć i być gotowym zaryzykować własnym majątkiem wspólnie z bankiem;
  • Zbyt wysokie zadłużenie lub brak płynności są przesłanką do naprawy biznesu, a nie powiększania długu. Dług na spłatę długu tylko nakręca spiralę zadłużenia;
  • Aby uzyskać finansowanie bankowe, trzeba długo nad tym pracować. Zatem dobrze jest jak najszybciej rozpocząć współpracę z kilkoma bankami zaczynając od małych kwot.

Zobacz: Jakie będą nowe regulacje dla sektora funduszy inwestycyjnych? - UCITS IV

c. Zaprzestanie starań o finansowanie z powodu kryzysu

W obliczu kryzysu nie wszyscy inwestorzy wstrzymują się z finansowaniem interesujących projektów. Przykładem tego jest branża Venture Capital, która w czasie stagnacji gromadzi pokaźny kapitał w swoich aktywach.

Fundusze podwyższonego ryzyka dysponują dużym kapitałem i przyciągają uwagę firm, których strategia zakłada aktywne działanie na rynku poprzez kosztowne akwizycje. Ten kierunek działania jest pracochłonny i drogi. Pomaga jednak w uzyskaniu znaczącej przewagi konkurencyjnej.

Doświadczeni inwestorzy także w czasie kryzysu dokonują wielkich łączeń. Przyczyna tego jest prosta. Po długim okresie spowolnienia gospodarczego wiele firm utraciło płynność finansową i było zmuszonych do odsprzedania części lub całych pakietów akcji prywatnym inwestorom.
Na rynku fuzji ostatnio głośno jest o najnowszej próbie wchłonięcia Cadbury, światowego producenta czekolady i słodyczy, który ma także fabryki w Polsce, przez amerykańskiego giganta żywnościowego Kraft Foods.
Ogłoszono także wielomiliardowe transakcje w dolarach z udziałem takich inwestorów jak Walt Disney i eBay.
I choć aktywność na rynku przejęć i fuzji jest wciąż niższa od tej sprzed dwóch, trzech lat, to od początku tego roku do połowy września wartość tych transakcji wyniosła około 1,32 biliona dolarów.

Warto też pamiętać, że obecność inwestora Venture Capital sprawia, że spółka zyskuje w oczach kredytodawców. Często się zdarza, że to fundusze VC pozyskują linie kredytowe dla swoich spółek portfelowych.

Niepewność, która wciąż jest obecna na światowych rynkach finansowych powoduje, że inwestorzy są ostrożniejsi. W związku z tym czas, który jest potrzebny na podjecie decyzji inwestycyjnej jest dłuższy.
Trzeba liczyć się też z tym, że fundusze raczej nie zareagują na krótkoterminowe potrzeby finansowe firm. Dlatego właściciele spółek powinny z wyprzedzeniem planować rozmowy z funduszem wysokiego ryzyka.

Zobacz: Kiedy Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować przedsiębiorcę?

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie błędy są najczęstsze?
Jakie błędy są najczęstsze?

Samochód w firmie59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »