| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Firmy w ewidencji gminnej - zawieszenie działalności gospodarczej

Firmy w ewidencji gminnej - zawieszenie działalności gospodarczej

Osoba fizyczna rejestrując firmę składa formularz EDG-1. Pozwala to uzyskać wpis do gminnej ewidencji przedsiębiorców, NIP i REGON, załatwić zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek dokumentów. Formularz ten może jednak zostać złożony nie tylko jako wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub zmiany wpisu w tej ewidencji. EDG-1 służy także do zgłoszenia informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej oraz informacji o jej wznowieniu. Najkrótszy okres zawieszenia to 1 miesiąc, maksymalny to 24 miesiące.

Ponieważ przedsiębiorca tylko informuje urzędy o zawieszeniu działalności gospodarczej, to on wybiera datę rozpoczęcia zawieszenia działalności (w EDG-1, rubryka 21, pole 1). Nie może to być data wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku. Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. 

Nie trzeba podawać informacji o dokładnej dacie wznowienia działalności gospodarczej. Ujawnia się w momencie zawieszania działalności gospodarczej tylko przewidywany okres zawieszenia w miesiącach (rubryce 21, pole 2).

EDG-1 to bardzo rozbudowany formularz. Zawieszając działalność gospodarczą wypełnia się tylko jego część. Warto przed złożeniem wniosku o wpis informacji o zawieszeniu poszukać w instrukcji wypełniania EDG-1 (jest dostępna wraz z formularzem), które rubryki i pola należy wypełnić. Są to rubryki i pola: 01.3, 02, 03.1, 04, 05, 06, 07, 08, 10, 21

Korzyścią z zawieszenia działalności gospodarczej jest uwolnienie się od obowiązku płacenia składek ubezpieczeniowych. Jak wygląda kwestia przeprowadzenia zawieszenia w ZUS w zakresie formularzy, jakie trzeba tam złożyć? Po złożeniu EDG-1 urzędnicy przekażą do ZUS kopię wpisu informacji o zawieszeniu. Następnie ZUS sporządzi dokumenty:
• ZUS ZWPA - wyrejestrowanie płatnika składek,
• ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą,
• ZUS ZCNA – wyrejestrowanie członków rodziny osoby ubezpieczonej - osoby prowadzącej działalność.
ZUS wyrejestrowuje także z ubezpieczeń osoby współpracujące i członków rodziny osób współpracujących (formularze ZUS ZWUA i ZUS ZCNA).

Zobacz: Czy PESEL przedsiębiorcy jest informacją jawną?

Tomasz Król
ekspert z zakresu prawa gospodarczego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK