| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Efektywność energetyczna na rynku firm

Efektywność energetyczna na rynku firm

Poprawa efektywności przy produkcji energii jest priorytetem dla budowy racjonalnej i mocnej gospodarki. Koszty energii są jednym z głównych wydatków przedsiębiorstw usługowych i produkcyjnych. Zapotrzebowanie na energie stale wzrasta, zużycie na osobę również. Wprowadzenie polityki racjonalizacji poprzez wzrost pozyskania energii na jednostkę paliwa ma zagwarantować odpowiedni poziom podaży na rynku.

Realizacja PO IiŚ

Na koniec roku 2010 w ramach programu IiŚ na sektor energetyczny Unia przeznaczyła 90 mln euro, z czego większość w roku 2010. Dla sektora środowiska skierowano 315 mln euro w ciągu ostatnich pięciu lat. Trudności jakie występują przy realizacji projektów dotyczą zmian prawa UE oraz odsunięcie niektórych inwestycji. Wzrost wydatków dotyczy rynku OZE (poprawa efektywności energetycznej dla tych surowców) oraz nowych źródeł energii w Polsce. Odsunięto programy dla rynku biopaliw, niektóre innowacje technologiczne zostały przesunięte do Programu Pomocy Technicznej. W roku 2010 wprowadzono nowe inwestycje w sektor energetyczny m.in. poprzez budowę Terminala Gazyfikacyjnego Skroplonego Gazu Ziemnego oraz budowę magazynów ropy i paliw ciekłych.

Wykorzystanie środków unijnych pod koniec 2010 roku przekraczało 45% w ramach programów dla środowiska oraz energetyki. Dla środowiska przyjęto 80 projektów o wartości 2 787,4 mln euro, prognoza na koniec okresu finansowania to 5 062,5. Na rzecz energetyki przeznaczono dotąd 779,3 mln euro (18 projektów), pod koniec programu prognozuje się wydatki w wysokości 4 090,4 mln euro.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Efektywność energetyczna

Wydatki na efektywność energetyczną oraz infrastrukturę dla okresu 2007-2013 to 405 mln euro. Efektywność na rynku jest zależna od dostępu do źródeł i paliw energetycznych oraz od bezpieczeństwa produkcji, przesyłu i użytkowania. Budowa elektrowni przy źródłach surowców czy w pobliżu rynku zbytu znacznie obniża koszty wyprodukowania jednostki energii oraz koszt transportu energii i surowców. W ten sposób na rynku energii można uzyskać lepszą wydajność oraz spadek kosztów. Racjonalizacja produkcji pozwala na wytworzenie danej jednostki energii przy niższym koszcie – efektywność kapitału zużytego rośnie. Ocena efektywności produkcji jest oparta na rachunku finansowym lub wytworzonej mocy.

 

W ramach PO IiŚ na poprawę efektywności energetycznej oraz infrastrukturę (poprawa efektywności energii w ujęciu finansowym) złożono wnioski o płatność, których  szacowana wartość to 62 mln euro. Zatwierdzone wnioski ocenia się na 36 mln euro. Często, aby uzyskać dofinansowanie ogłaszane są konkursy, do końca roku 2010 odbyło się osiem o wartości 539 mln euro.

Na 2010 zakończono realizacje 243 projektów, z 1148 wdrażanych przedsięwzięć w ramach IiŚ. Dla poprawy efektywności energetycznej wprowadzono 41 projektów, były to projekty dostosowawcze do wymogów ochrony środowiska. Inwestycje tego typu pozwalają na ograniczenie kosztów produkcji oraz ograniczenia obciążeń z tytułu negatywnego wpływu na środowisko. Dla sektora energetyki oraz poprawy efektywności przy produkcji energii korzystne są wyniki programu Pomoc Techniczna. W ciągu trzech lat trwania programu  realizacje 110 projektów.

Zobacz serwis: Mała firma

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK