| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi formalne wspólne dla wszystkich podmiotów

Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi formalne wspólne dla wszystkich podmiotów

Wniosek o ogłoszenie upadłości jest pismem procesowym, do którego, na podstawie art. 35 Prawa upadłościowego i naprawczego, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. W związku z tym, wniosek powinien spełniać wymagania odnoszące się do wszystkich pism procesowych, określonych w art. 126 i następnych k.p.c.

Jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorca wpisany do właściwego rejestru, do wniosku o ogłoszenie upadłości należy dołączyć zaświadczenie (dokument wydany przez podmiot prowadzący rejestr lub inny uprawniony podmiot) albo oświadczenie (dokument pochodzący od wnioskodawcy) o wpisie do rejestru.

Polecamy: Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości - wzór

Oświadczenie powinno zawierać oznaczenie firmy lub nazwy przedsiębiorcy, formy prawnej, siedziby oraz numeru we właściwym rejestrze. Jeżeli dłużnik jest wnioskodawcą, powinien wskazać w oświadczeniu także osoby uprawnione do jego reprezentowania. Warto dodać, że oświadczenie takie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Osoba składająca oświadczenie powinna w nim zamieścić klauzulę następującej treści  „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula taka zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

W tym miejscu należy przypomnieć, że powyższe wymogi odnoszą się do wniosku o ogłoszenie upadłości składanego przez którykolwiek z uprawnionych podmiotów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK