| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Białe certyfikaty dla firm, czyli świadectwa efektywności energetycznej

Białe certyfikaty dla firm, czyli świadectwa efektywności energetycznej

Białe certyfikaty obowiązkowe dla firm energetycznych, które sprzedają energię elektryczną, ciepło, gaz lub są dystrybutorami tych mediów - wynika z ustawy o efektywności energetycznej. Brak białego certyfikatu, czyli świadectwa efektywności energetycznej, może kosztować nawet 10% przychodu.

Ustawa określa też zasady sporządzania audytów efektywności energetycznej. Odbiorca końcowy, który już w roku poprzedzającym uzyskanie certyfikatu zużył więcej niż 400 GWh energii elektrycznej, udział kosztów energii w wartości jego produkcji jest większy niż 15 proc. i który poprawił efektywność energetyczną, przedstawi oświadczenie. Trafi ono do firmy, która sprzedaje mu prąd. W oświadczeniu odbiorca będzie musiał wskazać, ile prądu oszczędził i jakie przedsięwzięcie prowadził. Sprzedawca energii dokument ten prześle do URE.

Polecamy: Pomoc de minimis 2012

Efektywne nie tylko firmy

W dyrektywie unijnej, którą implementuje ustawa o efektywności energetycznej, zapisano, iż administracja publiczna powinna pełnić wzorcową rolę w osiągnięciu wymaganego poziomu efektywności energetycznej. Zatem do zapewnienia efektywności energetycznej zobowiązany jest też sektor publiczny - jednostki rządowe i samorządowe. Należy jednak zauważyć, że polski ustawodawca nie nałożył na administrację obowiązku zaoszczędzenia 1 proc. średniego rocznego zużycia energii, w przeciwieństwie do wielu krajów Unii Europejskiej.

Sceptycy sugerują że ustawa o efektywności energetycznej wprowadza kolejny podatek, który spowoduje wzrost cen energii. Warto mieć jednak na uwadze, że  pieniądze te wrócą do gospodarki w postaci oszczędności z tytułu zużycia energii.

Polecamy: Przedsiębiorco uważaj! BIK a BIG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »