REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kształtuje się oprocentowanie lokat po upływie I kwartału 2011?

Michał Sadrak
Aby ominąć tzw. podatek Belki, opłaca się zakładać lokaty z terminem zapadalności nie dłuższym niż sześć miesięcy.
Aby ominąć tzw. podatek Belki, opłaca się zakładać lokaty z terminem zapadalności nie dłuższym niż sześć miesięcy.

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem ekspertów na zdecydowany wzrost oprocentowania lokat przyjdzie nam czekać do ostatniego kwartału 2011 r. Co prawda już teraz nastąpiły nieznaczne wzrosty, ale największa bitwa o oszczędności jeszcze przed nami. Które banki są liderami wśród instytucji, oferujących najwyższe oprocentowanie?

REKLAMA

Drugi miesiąc z rzędu rośnie przeciętne oprocentowanie depozytów. Klienci więcej zarobią na lokatach kwartalnych, rocznych i dwuletnich. Średnie stawki trzy- i dwunastomiesięcznych lokat są na najwyższym poziomie od ponad roku. Najbardziej przyspieszyły wzrosty na kwartalnych depozytach i przez najbliższe miesiące ten trend prawdopodobnie będzie kontynuowany. A to głównie za sprawą planów resortu finansów w zakresie wyeliminowania lokat antypodatkowych.

REKLAMA

Wśród 13 banków, które w ostatnim miesiącu zmieniały oprocentowanie depozytów, dominowały podwyżki. Najwięcej wprowadził ich FM Bank, ponieważ płaci wyższe odsetki od lokat, zakładanych na najpopularniejsze okresy (trzy, sześć i 12 miesięcy). Więcej za oszczędności klientów zaczęły również płacić m.in. Meritum Bank, Santander Consumer Bank oraz Volkswagen Bank. Z kolei na nową, trzymiesięczną lokatę, chcąc wykorzystać ostatnie miesiące funkcjonowania depozytów z kapitalizacją dzienną, zdecydował się Bank Zachodni WBK. Tylko nieliczne instytucje obniżyły stawki. Największe cięcia przeprowadził Bank BPH, który zmniejszył odsetki od lokat kwartalnych, półrocznych i rocznych. Natomiast Allianz Bank, Getin Bank oraz Noble Bank wprowadziły jednocześnie zarówno zmiany korzystne, jak i niekorzystne dla klientów.

Niewielka grupa banków zdecydowała się również na zmiany w zakresie atrakcyjności polis lokacyjnych. Wyższe odsetki niż przed miesiącem mogą otrzymać klienci Deutsche Banku na sześcio- i dwunastomiesięcznej polisolokacie. Oprocentowanie półrocznych polis zmienił również Kredyt Bank i Bank Ochrony Środowiska. Pierwszy z nich, w ramach promocji, trwającej do 20 czerwca br., podniósł oprocentowanie, a BOŚ obniżył je niemal o 1 p.p. Z kolei niejasną politykę wobec antypodatkowych lokat w formie ubezpieczenia prowadzi PKO BP. Przed miesiącem bank wprowadził polisolokatę, którą można zakładać do końca czerwca. Tymczasem oferta, mimo że wciąż pozostaje dostępna, zniknęła ze strony internetowej banku. Można przypuszczać, że największy polski bank, który w ok. 41 proc. należy do Skarbu Państwa, nie chce (przynajmniej chwilowo) promować oszczędności z możliwością ominięcia tzw. podatku Belki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czołówce najbardziej zyskownych ofert trwają przetasowania. Zmienia się tylko kolejność banków, ponieważ wciąż najwięcej za oszczędności klientów płaci FM Bank, instytucje z Grupy Getin oraz Meritum Bank. Okresowo do listy dołącza Bank Pocztowy oraz Santander Consumer Bank (d. AIG Bank).

Dowiedz się także: Dlaczego oprocentowanie lokat przestaje rosnąć?

Najwięcej na miesięcznej lokacie, podobnie jak przed miesiącem, daje zarobić Bank Pocztowy. Za kwartalny depozyt najwięcej płaci Getin Bank. Jednak, aby zarobić 4,7 proc. na lokacie z kapitalizacją dzienną (bez podatku), należy mieć w tym banku konto osobiste. Podobnie jest w Meritum Banku, który oferuje najwyżej oprocentowaną lokatę sześciomiesięczną (5,04 proc. netto). Z kolei największe zyski ze środków, ulokowanych na rok i dwa lata, przyniosą depozyty, zakładane w FM Banku.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Zdecydowaną większość najzyskowniejszych ofert na rynku niezmiennie stanowią lokaty z codzienną kapitalizacją. I to prawdopodobnie nie zmieni się aż do końca br., kiedy zgodnie z planem Ministerstwa Finansów modyfikacji mają ulec zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku (zamiast do 1 zł, to do 0,01 zł). W drugiej połowie maja rząd przyjął założenia do projektu ustawy, zmieniającej ordynację podatkową. Resort finansów konsekwentnie dąży do uszczelnienia systemu podatkowego. Dlatego, zakładając nową lokatę, należy brać pod uwagę zmiany, które planowo od 1 stycznia 2012 roku obniżą efektywność zdeponowanych w banku oszczędności.

W celu możliwie najlepszego wykorzystania ostatnich miesięcy istnienia bezpodatkowych lokat warto korzystać z ofert o terminie zapadalności nie dłuższym niż 6 miesięcy. Istnieje szansa, że pod koniec roku banki będą musiały zaoferować atrakcyjne warunki depozytów, aby zatrzymać odpływ depozytów. Powinien w tym pomagać również wzrost stóp procentowych, jednak przy obecnej, wciąż zauważalnej nadpłynności sektora bankowego, jest to czynnik drugorzędny dla oprocentowania lokat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA