| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Ranking lokat bankowych - wrzesień 2008

Ranking lokat bankowych - wrzesień 2008

Rozchwianie nastrojów panujące ostatnio na rynkach kapitałowych oraz znaczne wahania indeksów giełdowych nie zachęcają do bardziej odważnych posunięć inwestycyjnych. Szukając atrakcyjnej i bezpiecznej lokaty nadwyżek finansowych na najbliższy rok, warto zwrócić szczególną uwagę na lokaty bankowe.

Lokatę z oprocentowaniem zmiennym warto zakładać, jeśli w najbliższej przyszłości spodziewamy się wzrostu stóp procentowych. Istnieje wtedy spore prawdopodobieństwo, że warunki lokaty poprawią się w trakcie jej trwania. Jeżeli decydujemy się na założenie takiej lokaty przy trendzie spadających stóp procentowych, trzeba liczyć się z tym, że banki będą obniżać oprocentowanie, a nasze zyski będą niższe.

Jeśli w tym roku Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się podnieść stopy procentowe, wszystko wskazuje na to, że będzie to ostatnia podwyżka. Ewentualny wzrost stóp procentowych NBP nie powinien jednak znaleźć odzwierciedlenia w międzybankowych stopach WIBOR, a od kolejnych podwyżek powinny powstrzymać Radę oznaki spowolnienia gospodarczego oraz stopniowego spadku inflacji. Zgodnie z prognozami NBP, w połowie przyszłego roku inflacja powinna widocznie wyhamować. Wtedy też RPP mogłaby rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych. Gdyby taki scenariusz się sprawdził, osoby, które postawiłby dzisiaj na lokatę o stałym oprocentowaniu, zyskałyby więcej niż osoby, które ulokowały nadwyżki finansowe na lokacie o zmiennym oprocentowaniu.

Porównaj oferty banków

Comperia.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK