| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Ranking lokat: odsetki wciąż lecą w dół

Ranking lokat: odsetki wciąż lecą w dół

Banki konsekwentnie obniżają oprocentowanie lokat. W ciągu ostatnich tygodni nic się w tej kwestii nie zmieniło. Jeśli któryś z banków zdecyduje się na niewielką podwyżkę odsetek od jednej lub dwóch oferowanych przez siebie lokat, taką sytuację możemy zaliczyć do wyjątków. Tylko inflacja jest ostatnio znów bardziej litościwa dla naszych pieniędzy i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach będzie ona naszym sprzymierzeńcem.

Tracąca od wielu miesięcy na wartości amerykańska waluta nie jest najlepszą lokatą kapitału, ale wciąż ma swoich zwolenników. I to nie tylko wśród posiadaczy drobnych oszczędności, ale także wśród poważnych międzynarodowych inwestorów. Oni także w warunkach niepewności na rynkach finansowych uciekają do dolara, nie licząc na wielkie zyski, ale grając na przeczekanie złych czasów. Składający dolary na lokatach w naszych bankach na zysk również nie mają co liczyć. Oferowane oprocentowanie niemal się nie zmienia w ostatnim czasie. Jedynie Alior Bank nieznacznie obniżył stawki za lokaty 3- i 12-miesięczne. Liderem w segmencie lokat dolarowych od kilku miesięcy pozostaje niezmiennie Meritum Bank.

Niewiele zmian zaszło także w przypadku najmniej opłacalnych lokat we frankach szwajcarskich. Tu znów najbardziej aktywny był Alior Bank. Z 1 do 1,2 proc. podniósł oprocentowanie lokat 6-miesięcznych, ale jednocześnie obniżył swoją ofertę z 2 do 1,8 proc. dla środków deponowanych na rok. W przypadku żadnej innej waluty nie ma aż tak dużych różnic w ofercie pięciu najlepszych pod tym względem banków. Liderzy oferują oprocentowanie 3-, a nawet 4-krotnie wyższe niż banki z ostatnich miejsc naszego rankingu.

Dość nietypowa sytuacja, jak na ostatnie czasy i jak na lokaty walutowe, miała miejsce w przypadku funta brytyjskiego. Jeśli spojrzymy na średnie oprocentowanie w pięciu bankach oferujących najlepsze warunki, zobaczymy tendencję odwrotną niż na innych rynkach. W przypadku lokat 1-miesięcznych średnia się nie zmieniła w porównaniu do połowy października, w przypadku 3- i 6-miesięcznych wzrosła, a zmniejszyła się jedynie dla lokat 12-miesięcznych. Ale tak naprawdę zmiany są niewielkie, a ich sprawcą jest znów Alior Bank. Zwiększył on oprocentowanie lokat 3-miesięcznych z 1 do 1,2 proc., a 6-miesięcznych z 1,2 do 1,6 proc. Z kolei z 2,6 do 2,2 proc. ściął oprocentowanie lokat rocznych.

W ostatnim czasie to nie stopy procentowe czy prognozy inflacji najbardziej przyciągały uwagę posiadaczy oszczędności i tych, którzy ulokowali je w bankach. Przyciągały ją wątpliwości, które pojawiły się w związku z najnowszym wynalazkiem, mającym być panaceum na podatek od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki. Chodzi oczywiście o lokaty z codzienną kapitalizacją. Wykorzystują one przepisy podatkowe, zgodnie z którymi należny podatek zaokrągla się do pełnego złotego, jeśli wynosi od 50 groszy wzwyż i do zera, jeśli nie przekracza 49 groszy. Mniejsza o to, że wątpliwości „ujawniły” się niemal po roku od wprowadzenia przez niektóre banki tego typu lokat. Ważniejsze jest to, że w ciągu kilkunastu dni nikt nie był w stanie jednoznacznie rozstrzygnąć, jak z tym podatkiem jest naprawdę. Na szczęście dla wszystkich, 17 listopada Ministerstwo Finansów przekazało Polskiej Agencji Prasowej informację, z której wynika, że banki podatku od odsetek z tych lokat nie muszą pobierać. Ale to na razie tylko informacja dla prasy, a nie oficjalne stanowisko resoru. Można mieć nadzieję, że posiadaczy tych lokat i chętnych do ich założenia, żadna niespodzianka w urzędzie skarbowym nie spotka.

Kalkulator zysków z lokaty

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK