| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Uważaj, bo zapłacisz za zamknięcie konta w banku

Uważaj, bo zapłacisz za zamknięcie konta w banku

Banki prześcigają się w ofertach, aby przyciągnąć chętnych do otwarcia rachunku. Konto za darmo może jednak okazać się bardzo kosztowne w momencie jego zamknięcia.

Ale co więcej, opłaty bywają naliczane nie tylko za zamknięcie konta, ale także za chęć pozostania dotychczasowym klientem, tyle, że na ciut lepszych warunkach, tak jak nowy klient. Tak jest w PKO BP, gdzie każdy, kto ma już konto w tym banku a chciałby zmienić je na np. Konto za Zero i nie ponosić opłat za prowadzenie rachunku dzięki odpowiednio wysokim wpływom musi liczyć się z jednorazową prowizją w wysokości 50 zł.

Podobnie jest jeśli chcemy zmienić profil naszego konta. Zazwyczaj zapłacić musimy za zmianę z konta droższego na tańsze. Taka opłata widnieje w cenniku Deutsche Banku, będziemy musieli zapłacić aż 150 zł za zmianę pakietu (z wyjątkiem konta db Smart).

Banki się ociągają

Karna prowizja za zamknięcie konta to nie jedyna niespodzianka, na którą możemy się natknąć. Kiedy sami zamykamy konto, jednym z istotnych problemów jest okres likwidowania rachunku przez bank. Jest to tak zwany czas wypowiedzenia, według banku potrzebny na zamknięcie konta. Należy jednak mocno uważać, bo może trwać on aż 2-3 miesiące. Nawet standard dla większości banków – 30 dni jest wyjątkowo długim okresem. Istnienie tego termin jest potrzebne – teoretycznie już po zleceniu na rachunek mogą wpłynąć przelewy z tytułu pensji, emerytury, renty, bo klient nie zdążył jeszcze powiadomić pracodawcy bądź odpowiedniej instytucji o zmianie numeru rachunku. Brzmi rozsądnie i jest to rozsądne, ale niektóre banki pobierają opłatę za prowadzenie takiego konta przez ostatni miesiąc po wydaniu zlecenia o likwidacji rachunku…

Wybierz konto, które pozwoli Tobie zarobić na przelewach i transakcjach!

Najlepiej na piśmie

Warto też pamiętać, ze zamknięcie rachunku powinno odbyć się zgodnie ze sposobem określonym w regulaminie konta. Samo wydanie dyspozycji ustnie bądź mailowo nie wystarczy. Bank będzie cały czas prowadził rachunek i naliczał opłaty. Według prawa bankowego, o ile umowa nie stanowi inaczej, bank musi zamknąć rachunek, gdy w ciągu dwóch lat nie dokonano na nim żadnych operacji z wyjątkiem dopisywania odsetek, zaś stan konta nie przekracza kwoty minimalnej zapisanej w umowie.

Przed założeniem konta w banku warto dokładnie przeczytać całą tabelę opłat i prowizji. Nie liczą się, bowiem tylko te najbardziej oczywiste jak otwarcie i prowadzenie rachunku, ale także te z samego końca cennika.

Eksperci Totalmoney.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »