| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Bankowa dyspozycja na wypadek śmierci

Bankowa dyspozycja na wypadek śmierci

Posiadacz rachunku bankowego dysponuje zgromadzoną gotówką również na wypadek swojej śmierci. Na piśmie może zrobić dyspozycję i wskazaną kwotę przeznaczyć do wypłaty najbliższym.

Aby otrzymać pieniądze z banku, osoba wskazana w dyspozycji nie musi wnosić do sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku ani dopełniać formalności spadkowych u notariusza. Nie musi również czekać, aż inni spadkobiercy uregulują formalnie swoje prawa do spadku.

Może się zdarzyć, że na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci ktoś otrzymał kwotę, która mu się nie należała, np. przekraczającą limit albo z pominięciem kolejności dyspozycji.

Wtedy musi zwrócić te pieniądze spadkobiercom posiadacza konta.

Wypłaty po śmierci posiadacza

W razie śmierci posiadacza rachunku bank niezależnie od wszelkich dyspozycji na wypadek śmierci powinien wypłacić:

n kwotę wydaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku.

Otrzyma ją osoba, która przedstawiła rachunki stwierdzające wysokość poniesionych wydatków w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku;

n kwotę równą wpłatom na rachunki dokonanym przez organ wypłacający świadczenie z ubezpieczenia lub zabezpieczenia społecznego albo uposażenie w stanie spoczynku, które nie przysługiwały za okres po śmierci posiadacza rachunku.

Organ wypłacający to świadczenie lub uposażenie wskazuje we wniosku skierowanym do banku tę kwotę wraz z podaniem numerów rachunków, na które dokonano wpłat.

Bank jest zwolniony od wypłaty tej kwoty pełnej lub częściowej, jeżeli przed otrzymaniem wniosku organu wypłacającego świadczenie lub uposażenie dokonał z tych rachunków wypłat innym uprawnionym osobom, które to wypłaty nie pozwalają zrealizować wniosku w całości lub części oraz w terminie 30 dni od otrzymania wniosku poinformuje o tym ten organ, wraz ze wskazaniem osób, które pobrały wypłaty.

JAK TO ZROBIĆ...

Jak wydać dyspozycję na wypadek śmierci

PROBLEM: Posiadacz dwóch rachunków chce wydać dyspozycję na wypadek śmierci i wskazać kwotę, którą bank powinien wypłacić jego żonie. W tym samym banku ma dwa konta: wspólne z żoną i indywidualne. Pozostały majątek planuje zapisać córce. Czy z roszczeniem o pieniądze z konta może wystąpić również córka?

ROZWIĄZANIE: Posiadacz rachunku oszczędnościowego może uczynić w banku dyspozycję na wypadek swojej śmierci, ale na ten cel może przeznaczyć tylko pieniądze ze swojego konta indywidualnego. Pozostałe jego oszczędności wejdą w skład masy spadkowej, którą na podstawie testamentu odziedziczy córka.

 

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Aktualizacja: 03.06.2014

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

KPMG jest międzynarodową siecią firm audytorsko-doradczych. KPMG w Polsce świadczy usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego, księgowego, rachunkowego oraz doradztwa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »