| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Lokaty strukturyzowane > Produkty strukturyzowane na GPW

Produkty strukturyzowane na GPW

Produkty strukturyzowane stały się inwestycyjnym hitem ostatniego roku, a szacunkowa wartość inwestycji Polaków w „struktury” sięgnęła już 14 mld zł. Równolegle z produktami oferowanymi na rynku pozagiełdowym rozwija się oferta certyfikatów i obligacji strukturyzowanych notowanych na GPW.

Na co należy uważać

Produkty strukturyzowane oferują wiele ciekawych możliwości. Przed rozpoczęciem inwestowania należy jednak uzyskać niezbędną wiedzę na temat ich konstrukcji. Po pierwsze, należy pamiętać, że nie wszystkie „struktury” zapewniają gwarancję zwrotu 100% zainwestowanych środków. Wyróżniamy instrumenty z pełną lub częściową gwarancją kapitału, a także takie, które gwarancji nie dają w ogóle. Po drugie, należy dokładnie zbadać, jak szacowana jest wartość zysku. Na ostateczny wynik inwestycji wpływają m.in.: perspektywa zysku i poziom ryzyka na rynkach związanych ze „strukturą”, współczynnik partycypacji, czy częstotliwość obserwacji wartości instrumentów bazowych.

Perspektywy na przyszłość

Niewątpliwie, produkty strukturyzowane notowane na GPW należą do najbardziej innowacyjnych inwestycji dostępnych obecnie dla inwestorów indywidualnych w Polsce. Dynamiczny rozwój rynku będzie trwał nadal, czego wyrazem będzie rosnąca liczba zawieranych transakcji oraz wolumen i wartość obrotów, a także nowe produkty dawane inwestorom do dyspozycji. Czynniki takie jak elastyczność, pozwalająca na dostosowanie parametrów inwestycji do oczekiwań inwestorów w danej sytuacji rynkowej, czy połączenie gwarancji kapitału w terminie wykupu z wysoką płynnością inwestycji będą decydować o popularności „struktur” w najbliższych latach. Wysoka przejrzystość produktów notowanych na GPW powinna motywować wszystkich oferujących „struktury” do podwyższania standardów informowania klientów, przyczyniając się do wzrostu wiarygodności i szybszego wzrostu tej kategorii instumentów finansowych. Jeśli tak się stanie, wartość środków zainwestowanych przez Polaków w produkty strukturyzowane ma szansę zbliżyć się wkrótce do wartości aktywów TFI.

Źródła danych: www.StructuredRetailProducts.comwww.gpw.pl

Oferty lokat strukturyzowanych

Czytaj także

Autor:

Doradca Inwestycyjny DM BZ WBK

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK