| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Pytania i odpowiedzi > Czas trwania umowy leasingu

Czas trwania umowy leasingu

Od czego zależy czas trwania umowy leasingu? Ekspert odpowiada na pytania zadane przez czytelników.

Minimalny okres trwania umowy leasingu operacyjnego, na podstawie obowiązujących przepisów, wynosi 40 proc. okresu amortyzacji. Dla samochodów wynosi on 2 lata, dla maszyn i urządzeń uzależniony jest od stawki amortyzacji i może wynosić 3 lub 4 lata. Dla nieruchomości jest to 10 lat.

W leasingu ruchomości umowy są zawierane na okres do 5 lat. Inaczej jest w umowie leasingu finansowego, gdzie strony mogą dowolnie ustalić okres trwania umowy, już od 6 miesięcy. W przypadku sprzętu używanego każda z firm leasingowych posiada własne regulacje dotyczące wieku leasingowanego pojazdu czy maszyny.

Można szacunkowo przyjąć, że przedmiot leasingu w chwili zakończenia umowy nie może być starszy niż 10 lat, choć dla maszyn czy sprzętu o długotrwałym okresie amortyzacji i użytkowania granica ta ulega czasem przesunięciu.

Maksymalny wiek zależy każdorazowo od procedur obowiązujących w danej firmie leasingowej. Leasing sprzętu używanego na pewno wpływa na podwyższenie opłat leasingowych w porównaniu ze sprzętem nowym.

Polecamy: Czy warto przejąć leasing?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »